فوریه 26, 2020 هنر و باستان‌شناسی جیزه

چاپ کتاب هنر و باستان‌شناسی جیزه اثر علی یوسف

معرفی کتاب

عنوان: هنر و باستان‌شناسی جیزه
نویسنده: علی یوسف
موضوع: اهرام و آثار تاریخی جیزه (مصر)
ناشر: نسل روشن
چاپ: اول ۹۸
تعداد صفحات: ۱۳۲ ص
شابک: ۸-۰۲۵-۲۴۷-۶۲۲-۹۷۸

درباره‌ی کتاب هنر و باستان‌شناسی جیزه

سایت باستان شناسی جیزه که در جنوب غربی قاهره‌ی امروزی قرار دارد، مجموعه‌ای است که شامل شناخته شده‌ترین آثار باستانی مصر می‌شود. هرم بزرگ خوفو نیز که تنها بنای باقی مانده از عجایب هفتگانه است، در این مکان قرار دارد. شاید اگر از مردم درباره‌ی بناهای باستانی جیزه پرسیده شود، فقط از وجود اهرام سه‌گانه مطلع باشند ولی شگفتی‌های جیزه فقط به اهرام محدود نمی‌شود. مجسمه‌ی اسفینکس (ابوالهول)، مصطبه‌ها، اهرام ملکه‌ها و معابد تدفینی دیگر آثاری هستند که در سایت باستانی جیزه قرار گرفته‌اند.

اهرام ثلاثه‌ی مصر در زمان فرمانروایی پادشاهان سلسله‌ی چهارم مصر ساخته شده‌است، ولی استفاده از این مکان با آغاز کار پادشاهان سلسله‌ی چهارم، شروع نمی‌شود و پس از پایان سلسل هی چهارم نیز پایان نم ییابد. همانگونه که اهرام موجود در مصر نیز به این سایت محدود نمی شوند. تا سال ۲۰۰۸ حدود ۱۳۸ هرم در مصر کشف شده بود.

اهرام سه‌گانه اولین و یا آخرین اهرام نبودند ولی بدون شک بهترین آنها هستند. آنها نتیجه‌ی سال‌ها تلاش مصریان برای ساختن مقابری هستند که برای متوفی سعادت اخروی را به دنبال داشت. اهرام ثلاثه نشان دهنده‌ی فناوری و ثروت بیکران مصر، قدرت فراعنه سازنده آ‌نها و رنج کارگران مصری است. البته برخلاف آنچه غالب مردم فکر می‌کنند، بردگان اهرام مصر را نساخته‌اند. سازندگان اهرام کارگران مزد بگیری بودند که حقوق خود را در قالب آبجو و یا سایر کالاها مانند گندم دریافت می‌کردند.

مصریان در ابتدا برای تدفین مردگان متمول خویش، بناهای مستطیلی شکل می‌ساختند که حفره‌ای در زیرزمین برای تدفین و ساختمانی بر روی زمین برای اهدای نذورات داشت. مقابر مصری در سیر تکامل خود به شکل اهرام پلکانی درآمدند که اولین سازنده‌ی آنها جوزر، پادشاه سلسله ی سوم بود. پس از آن فرمانروایان بسیاری برای ساخت مقبره‌ای که دقیقاً شکل هرم را داشته باشد، کوشیدند.

اهرام ثلاثه چنان حیرت همگان را برانگیخته‌اند که مصریان باستان، کارگزاران مأمون عباسی، سربازان ناپلئون و باستان شناسان در طول هزاران سال به بررسی ویژگی‌های آن پرداخته‌اند و قطعاً آیندگان نیز ابعاد جدیدی از آن را کشف خواهند کرد. ضرب‌المثلی درمورد اهرام وجود دارد که می‌گوید انسان از زمان می‌ترسد و زمان از اهرام.

لینک خرید کتاب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *