فوریه 23, 2020 سالمندی و سلامت روان

چاپ کتاب سالمندی و سلامت روانی اثر الناز حاجی یوسفی

معرفی کتاب

عنوان: سالمندی و سلامت روانی
نویسنده: الناز حاجی یوسفی
موضوع: بهداشت روانی سالمندان و روانشناسی سالمندان
ناشر: نسل روشن
چاپ: اول – ۱۳۹۸
تعداد صفحات: ۱۰۰ص
شابک: ۷-۲۱-۲۴۷۱-۶۲۲-۹۷۸

درباره‌ی کتاب سالمندی و سلامت روان

هر روزی که سپری می‌شود برگی ازدفتر ما ورق می‌خورد و ما در حال پپر شدن هستیم، به سن پپری رسیدن یک واقعیتی است که از آن گریزی نیست. سالمندی حقیقتی بپولوژیکی است که در تمام طول تاریخ وجود داشته و بازتاب‌های متفاوتی را بوجود آورده است.

سالمندی، دوران مهم و پرباری از زندگی، دوران خردمندی و فرزانگی وکمال زندگی است. انسان امروزه بدلیل بالارفتن امید به زندگی و کاهش میزان زاد و ولد در کشورهای توسه‌یافته و در حال توسعه، پدیده سالمندی پش از پپش مورد توجه قرارگرفته‌است.

برای نمونه، انسان‌ها نسبت به گذشته عمر طولانی‌تری دارند به طوریکه در سال های ۱۹۵۵ – ۱۹۵۰ میانگین سن امید به زندگی ۴۸ سال می‌رسد، در حالیکه در سال‌های ۲۰۱۰ – ۲۰۰۵ این میانگین به ۶۸ سال رسیده است.

از سوی دیگر، آمارها نشان می‌دهند که؛ میانگین میزان زاد و ولد از ۵ کودک رای هر زن در سوال ۱۹۵۰ به ۳ / ۲ کودک رای هر زن در سووال ۲۰۱۴ کاهش یافته‌است. این آمارها نشان می‌دهند با افزایش امید به زندگی و کاهش زاد و ولد، جمعیت جهان در حال پپر شدن است.

پپر شدن بخش مهمی از زندگی انسان است و می توان آن را مرحله نهایی تکامل و رشد انسان دانست همراه با افزایش سن و پپر شدن دوره‌ی جدیدی از چرخه زندگی انسان نمایان می شود و در صورت فراهم شدن امکانات و شرایط لازم، این دوران می تواند تولد دوباره ای برای انسان باشد.

سالمندی مرحله‌ای از چرخه زندگی انسان است که مسائل رشدی خاص خود را دارد، فرصتی است که فرد با انباشته‌ای از خردمندی می‎تواند تجربپاتش را به نسل‌های بعد منتقل کند.

اریکسوون سالمندی را زمانی رای زایندگی می‌دانست نه دورانی از یاس و ناامیدی و پپر شدن.

سالمندی نزول تدریجی عملکرد برخی از دستگاه‌های بدن است اما درعین حال که بسیاری از افراد سالمند جسمانی و شناختی خود را تا حد قابل توجهی حفظ می‌کنند.

لینک خرید کتاب

برچسب خورده برای:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *