فوریه 23, 2020 روانشناسی سلامت در کودکان

چاپ کتاب روانشناسی سلامت در کودکان و دانش‌آموز

معرفی کتاب

عنوان: روانشناسی سلامت در کودکان دانش‌آموز
نویسنده: آناهیتا اکبری کوچکسرائی
موضوع: رانشناسی رشد – روانشناسی کودکان و دانش‌آموزان
ناشر: نسل روشن
چاپ: اول – ۹۸
تعداد صفحات: ۸۱ص
شابک: ۷-۱۱۸-۲۴۷-۶۲۲-۹۷۸

پیشگفتار

سازمان جهانی بهداشت که هدف خود را از دستیابی به عالیترین سطح ممکن بهداشت برای همه مردم تعیین کرده در اساسنامه خود از بهداشت می‌گوید: «منظور از سلامت، حالت رفاه کامل جسمانی، روانی و اجتماعی است، نه صرفا فقدان بیماری یا علیلی». به اعتقاد روانشناسی ، سلامت روانی و جسمی، نیاز و خواسته همه انسان‌هاست و همه ما تلاش می‌کنیم که برای برقراری ارتباط سالم، شخصیت‌های سالمی در زندگی پیدا کنیم.

بهداشت روانی مساله‌ای است که باید از همان ابتدای کودکی مورد توجه قرار گیرد، در غیر این صورت فرد در آینده دچار اختلالاتی خواهد شد کودکان ایرانی از سن ۶ سالگی وارد مدرسه می‌شوند و اکثر آن‌ها وقتی از مدرسه بیرون می‌آیند وارد بزرگسالی شده‌اند بنابراین طبیعی است انتظار داشته باشیم این مدت طولانی بر تکتک مهارت‌های آن‌ها تاثیرگذار باشد.

مسوولیت اولیای مدرسه فقط در پرورش نیروی عقلی و آشنا کردن دانش‌آموزان با مسائل اجتماعی و اخلاقی خلاصه نمی‌شود. مدرسه مسوول تغییر و اصلاح رفتارهای ناسازگارانه و تامین بلوغ عاطفی و سلامت روان دانش‌آموزان نیز هست.

ورود به مدرسه رویداد بزرگی برای کودک است و هر رویداد جدیدی استرس‌ها و تنش‌های جدیدی به همراه می‌آورد؛ اضطراب جدایی از مادر، ترس از رویارویی با افراد جدید، آغاز رفتار قانونمندانه و هزاران عامل استرسزای دیگر می‌تواند در سال‌های اول ابتدایی سلامت و بهداشت روانی کودکان را تهدید کند.

از مهم‌ترین و اساسی‌ترین تغییراتی که طی سال‌های ابتدایی برای دانش‌آموز رخ می‌دهد رشد شخصیت کودک است. دانش‌آموزان بیشتر اوقات فعال و پویای خود را در مدرسه می‌گذرانند و حال اگر مدرسه نتواند به وظایف تربیتی و پرورشی خود عمل کند عامل انحراف و بزهکاری محسوب می‌شود.

سال‌های ابتدایی به پایان می‌رسد و کودک پا به دنیایی جدید گذاشته و وارد دبیرستان می‌شود کودک وارد مرحله حساس و بحران‌زای نوجوانی و بلوغ می‌شود، نوجوانی زمان اکتساب باروری، اکتساب خصوصیات عاطفی هیجانی بزرگسالی، زمان کسب هویت فردی و اجتماعی و… است.

لینک خرید کتاب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *