فوریه 12, 2020 چاپ کتاب حاشیه‌ای بر قانون تجارت به زبان ساده

چاپ کتاب حاشیه‌ای بر قانون تجارت به زبان ساده

معرفی کتاب

عنوان: حاشیه‌ای بر قانون تجارت به زبان ساده
نویسنده: حسین خادم‌الشریه لاهیجانی
موضوع: حقوق تجارت
ناشر: نسل روشن
چاپ: اول – ۱۳۹۸
تعداد صفحات: ۳۹۰ص
شابک: ۹-۱۲۷-۲۴۷-۶۲۲-۹۷۸

درباره‌ی کتاب

انسان از اعصار قدیم و مراحل اولیه، احتیاج به معامات و کسب داشته، زیرا یک فرد به تنهایی قادر به تهیه مایحتاج خود نیست و هرکس قسمتی از آن را تهیه می کند.

از زمان‌های خیلی قدیم و اعصار ماقبل تاریخ که بشر این احتیاج را حس کرده معامات به وسیله مبادله انجام می‌شده. مثاً کسی که زراعت می نموده محصول خود را با متاع کسی که پارچه بافی می‌کرده مبادله می نموده است. کم‌کم در اثر ترقی و رشد فکری بشر، این احتیاج شدت پیدا کرده و پول را واسطه و وسیله معامات قرار داده اند و تا حال هم این رسم باقی است. بنابراین تجارت امر جدیدی نیست و از زمان قدیم لازمه حیات بشر و جزء لاینفک زندگی انسان بوده است. در تقسیمات حقوق، حقوق تجارت را جزء حقوق داخلی خصوصی قرار داده‌اند.

زیرا حقوق که معنی آن جمیع اختیارات یک شخص اعم از حقیقی یا حقوقی است به دو قسمت تقسیم می شود: حقوق خارجی، حقوق داخلی.

حقوق خارجی آن دسته از حقوقی است که روابط بین دولت‌ها را با یکدیگر معین می‌کند.

حقوق داخلی نوعی از قواعدی است که مناسبات دولت را با افراد و یا تکلیف افراد را در برابر یکدیگر تعیین می‌نماید و به دودسته تقسیم می‌شود: حقوق عمومی و حقوق خصوصی.

حقوق عمومی داخلی یک رشته قوانینی است که مربوط به امور دولتی است و روابط دولت را با افراد تعیین می‌نماید مانند قوانین مالیاتی و غیره به اقسام متعددی تقسیم می‌شود.

حقوق خصوصی آن دسته از قوانینی است که حقوق افراد را در قبال یکدیگر تعیین و مناسبات آنها را حفظ می نماید مانند قوانین مدنی که به طبع به دسته‌های کوچک تری تقسیم می‌شود.

حقوق تجارت جزء حقوق خصوصی داخلی است زیرا روابط افراد کشور را در امر تجارت و همچنین مناسبات تجار را در قبال یکدیگر تعیین می‌نماید. اغلب ضمن حقوق تجارت، مباحثی راجع به انواع دیگر از حقوق، هم وجود دارد؛ مانند قوانینی که ب هموجب آن مجازات متخلفین از امر به خصوص و یا مرتکبین موضوعی را معین نموده است که جزء حقوق جزائی است؛ و یا قوانین گمرکی و غیره که جزء قوانین مالیاتی است و با قراردادهایی که در امر تجارت با ممالک دیگر بسته می‌شود که جزء حقوق بین المللی است. ولی درهرحال به عقیده عمومِ نویسندگان حقوقی، حقوق تجارت جزء دسته قوانین داخلی خصوصی به شمار رفته است.

کتاب حاشیه‌ای بر قانون تجارت به این دسته از قوانین می‌پردازد.

لینک خرید کتاب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *