فوریه 6, 2020 اجزای اصلی رمان

اجزای اصلی رمان چیست؟ یا در دل رمانی که می‌خوانید چه می‌گذرد

هنری جیمز می­‌گوید: «شخصیت چیست جز تجلی رویداد؟ و رویداد چیست جز ترسیم شخصیت؟» هرچند شخصیت پردازی نقش محوری در ساخت داستانی خوب دارد، ولی باید دانست که هر رمانی از تعدادی اجزای اصلی تشکیل می شود که تسلط بر این عناصر اصلی برای هر نویسنده ای که قصد نوشتن رمان را دارد ضروری و مهم است. در میان اهل فن و نویسندگان درمورد تعداد و انواع اجزا و عناصر اصلی داستان اختلاف هایی وجود دارد (البته بجز شخصیت و پیرنگ). ما دراین مقاله به ذکر چند مورد اصلی و شرح آنها و معرفی آن به شما عزیزان می‌پردازیم.  

پیرنگ، شخصیت و شخصیت پردازی، سبک، درون مایه و زاویه دید مواردی هستند که در این مقاله به شرح و معرفی آنها می‌پردازیم

پیرنگ

پیرنگ نقش و طرح اصلی داستان است که همه‌ی حوادث و اتفاقات را در خودش می‌گنجاند. پیرنگ الگوی اصلی داستان و خط سیر داستان را نمایش می‌دهد. پیرنگ توصیف وقایع و اتفاقات با رعایت تربیت وقوع است درواقع پیرنگ تعریف حوادث و اتفاقات با تکیه بر روابط منطقی بین حوادث است.

اگر وقوع حوادث را از نظر زمانی جابه جا کنیم آنگاه داستان‌های غیرخطی شکل می‌گیرد. در پیرنگ مشخص می‌کنیم که هر حادثه‌ای به چه دلیلی اتفاق می‌افتد، درواقع پیرنگ می‌تواند الگوریتم منطقی و روابط درست میان اتفاقات را نشان دهد. 

شخصیت و شخصیت پردازی

اشخاص تعریف شده توسط نویسنده  که می‌توانند آدم، حیوان، اشیا یا هر چیزی که نویسنده، داستان را حول محور او تعریف می‌کند، باشد.شخصیت پردازی می‌تواند در مورد یک درخت هم اتفاق بیفتد و صرفا محدود به انسان نمی‌شود. شخصیت پردازی یعنی توصیف یک شخصیت با تمام جزئیات. این جزییات شامل جنسیت، ظاهر، هوش، تمایلات، علاقمندی‌ها، شغل، تحصیلات، وضعیت ظاهری، وضعیت عاطفی، طرز فکر و… باشد. معمولا چندین شخصیت در یک داستان معرفی می شود؛ شخصیت قهرمان، شخصیت ضد قهرمان، شخصیت‌های مکمل، شخصیت‌های فرعی و …

راهنمای کامل و قدم به قدم نویسنده شدن

سبک

سبک چگونگی نوشتن است، در سبک موضوع و محتوا مهم نیست، چگونگی بیان آن موضع و محتوا مهم است. سبک به نوع و طرز بیان اشاره دارد در واقع  روشی  که نویسنده در انتخاب واژه‌ها و به‌ کار‌بردن آنها در نوشتن دارد.

می‌توان گفت که گزینش واژگان،  استفاده از صنایع ادبی، طرح‌ها، ریخت جمله‌ها و پاراگراف‌ها و … دربکارگیری و ایجاد سبک موثر هستند. هر نویسنده‌ای سبکی منحصر به فرد دارد که درواقع نویسنده آفریننده‌ی سبک خویش است.

هر نویسنده‌ای می‌تواند صاحب سبک باشد و برخی نویسنده‌ها که سبک خاص‌تری دارند به سبک خودشان معروف می‌شوند و صاحب سبک نامیده می‌شوند.

درون مایه

درواقع درون مایه دیدگاهی ست که بعد از خواندن داستان به دست می آید. درون کایه فکر و ایده‌ی اصلی داستان است. درون مایه نوع و نگاه اصلی نویسنده را نشان می‌دهد و به نوعی چیزی ست که خواننده پس از خواندن داستان می‌فهمد و درک می‌کند.

چگونه رمان‌نویس شویم ؟

درون مایه ممکن است مستقیما و از طریق نتیجه گیری و یا از طریق یکی از اعضای اصلی یا راوی داستان بیان شود و یا ممکن است تاثیر کلی داستان بر خواننده باشد. درون مایه دربرگیرنده ی تمام عناصر داستان است.

معمول است که بپرسند: از این داستان چه چیزی یاد گرفتی؟ یا از این داستان چه چیزی درک کردی؟ و پاسخ این سوالات همان درون مایه داستان است.    

زاویه دید

زاویه دید پنجره ای است  که نویسنده از آن دنیای خلق شده خود را به خواننده اش  نشان می دهد. خواننده ممکن است این داستان را مستقیما از طریق افکار درونی یک شخصیت ببیند، و یا از دور و از منظر یک شاهد بی طرف داستان را بخواند و درک کند. زاویه دید برای درک بهتر یک داستان عنصر ادبی بسیار مهمی است.

زاویه دیدی که نویسنده انتخاب می کند می تواند تعیین کند که خواننده چگونه داستان را ببیند و با تخیل خود در آن شرکت می کند. زاویه دید یا راوی داستان هم یکی از عناصر اصلی داستان است. انتخاب راوی یا زاویه دید هم تاثیر زیادی در پیشبرد مسیر داستان دارد.

هر داستان گوینده ای دارد که داستان را نقل می کند راوی می تواند اول شخص، دوم شخص یا سوم شخص باشد یک داستان می‌تواند یک یا چند راوی داشته باشد. راوی داستان می تواند دانای کل باشد که بر همه ی اتفاقات و جزئیات داستان تسلط کامل دارد.

البته عناصر دیگری مانند، لحن، فضا، زمان، کشش، تکنیک و … وجود دارد که شناخت و فراگیری آن ها هم می تواند به نویسندگان نوپا در نوشتن رمان کمک شایانی کند.

صفر تا صد چاپ کتاب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *