فوریه 5, 2020 چاپ کتاب ایسم

چاپ کتاب ایسم (اختصار وافی درباره مکاتب فلسفی و سیاسی)

معرفی کتاب

عنوان کتاب: ایسم (اختصار وافی درباره مکاتب فلسفی و سیاسی)
نویسنده: ارسطو خوش حساب
موضوع: اصطلاح شناسی و آشنایی مقدماتی با مکاتب فلسفی و سیاسی
ناشر: نسل روشن
چاپ: اول – ۹۸
تعداد صفحات: ۱۹۶ صفحه
شابک: ۲-۲۱-۶۶۷۶-۶۲۲-۹۷۸

درباره ایسم

واژه ایسم، برگرفته از پسوند یونانی ισμός -ismós از طریق زبان لاتین وارد زبان‌های دیگر شده است. معنی این پسوند در یونانی «درگیر شدن با» یا «تقلید» و «پیروی» می باشد که امروزه بیشتر برای توصیف فلسفه‌ها، نظریه‌ها، ادیان، و جنبش‌های سیاسی و اجتماعی به کار می‌رود.

ایسم پسوندی است که به هیچ از معانی‌ای که به آن‌ها می‌پیوندد تعلق ندارد و فقط نشان دهنده گرایش به آن نحله‌ی فکری و عملی می‌باشد.

نخستین استفاده از این پسوند به صورت یک واژه مستقل به سال ۱۶۸۰ برمی گردد. توماس کارلایل این واژه را به معنای ایدئولوژی از پیش تعریف شده به کار برد. بعدها هم هاکسلی و برنارد شاو با همین معنی از آن استفاده کردند.

در سده‌ی نوزده میلادی در آمریکا این واژه با معنایی منفی به عنوان یک لفظ موهم و مایه‌ی رسوایی به کار می‌رود. بدین طریق به جریان‌های خارج از مسیر اصلی حمله می‌کردند.

امروزه و به خصوص در کشور ما این پسوند برای روشن کردن جریان فکری و تحلیل اندیشه‌های متعلق به آن جریان فکری به کار می‌رود.

چه ایسم را واژه‌ای رسواگر بدانیم چه روشنگر فهم عمیق از تمام این نحله‌های فکری در پرتو این واژه سهل می‌شود و به خاطر ذهن نزدیک‌تر است.

قسمتی از کتاب

برخی منشاء نظری سوسیالیسم را در کتاب جمهوری افلاطون می‌دانند که طبقه حاکم هیچ امتیاز خاصی ندارد و برای دو طبقه پاسدار و فلاسفه، افلاطون نظام اشتراکی، که نوعی نظام سوسیالیستی است را پیشنهاد می‌دهد.

برخی دیگر می‌گویند «تعالیم انجیل در عهد عتیق، اولین مجموعه قوانین سوسیالیستی را تشریح کرده که از جمله آن‌ها حمایت از کارگران، زنان وضعفاست

به طور کلی با عصر رنسانس نخستین سوسیالیست‌ها در اروپا طرح مالکیت اجتماعی و حذف مالکیت خصوصی را تشریح و با انقاب صنعتی، سوسیالیسم به‌عنوان یک ایدئولوژی به وجود آمد و علیه پیامدهای شوم انقاب صنعتی برای اکثریت جامعه بویژه کارگران شکل گرفت. که این سوسیالیسم جدید دارای مؤلفه‌هایی است که عبارتند از؛ «یک اقتصاد و سازوکار تولید اقتصادی- اجتماعی، دوم تصوری که آموزه‌های سوسیالیستی از انسان دارند مخالف فردیت انسان و موافق انسان به منزله عضوی از پیکره اجتماعی است…

فهرست مطالب

اگزیستانسیالیسم
امپریالیسم
اومانیسم
ایدهآلیسم
پراگماتیسم
پست‌مدرنیسم
پلورالیسم
توتالیتاریسم
تومیسم
رومانتیسم
سوسیالیسم
فمینیسم
فئودالیسم
کاپیتالیسم
کومونیسم
ماتریالیسم
مارکسیسم
مدرنیسم

لینک خرید کتاب

برچسب خورده برای:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *