فوریه 5, 2020 بازاریابی الکترونیکی چیست

بازاریابی الکترونیکی یا دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

قبل از اینکه بدانیم بازاریابی الکترونیکی چیست نگاهی به دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم بیاندازیم. با وجود گسترشی که اینترنت در جهان پیدا کرده است، اگر به شما بگویم که هنوز هم بر تعداد کسانی که برای اولین بار وارد اینترنت می‌شوند افزوده می‌شود باز هم حرف مرا باور می‌کردید؟

بله این چنین است، به طور مداوم در طول سه سال گذشته استفاده از اینترنت در میان بزرگسالان ۵ درصد افزایش داشته است (گزارش تحقیق پیو). و به این طریق، شیوه‌ی خرید مردم از اساس در حال تغییر است یعنی دیگر بازارهای سنتی را نمی‌توان کارامد یافت.

بازاریابی یعنی ارتباط با مخاطب در بهترین زمان و بهترین مکان. امروزه این کار در اینترنت امکان پذیر است یعنی جایی که افراد واقعا وقت خود را سپری می‌کنند.

بازاریابی الکترونیک یا همان دیجیتال مارتینگ چیست؟

بازاریابی الکترونیک شامل تمامی تلاش‌های بازاریابی است که در آن از وسایل الکترونیکی یا اینترنت استفاده می‌شود. کسب و کارها از اهرم کانال‌های دیجیتال مانند موتورهای جستجو، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و سایت‌های دیگر برای ارتباط با مشتریان امروز یا آینده استفاده می‌کنند.

بازاریابی الکترونیکی یک عملکرد خاص که تنها با فروش محصولات و خدمات در ارتباط باشد نیست. بلکه فرآیندی مدیریتی است برای اداره کردن ارتباط ایجاد شده میان سازمان و مشتری. عملکرد بازاریابی الکترونیک را می‌توان در سه بخش زیر معرفی و دسته‌بندی کرد:

– یکپارچگی: بازاریابی الکترونیک تمامی مراحل فروش توسط شرکت و همچنین فروش از طریق نمایندگی‌‌های شرکت را به صورت یک فرآیند یکپارچه دربرمی‌گیرد.
– میانجی‌گری(واسطه گری): بازارایابی الکترونیک میزان نیاز و خواسته‌ی مشتریان شرکت را با میزان تولید و ظرفیت ارایه‌ی خدمات توسط شرکت کنترل می‌کند.
– واسطه‌گری: بازاریابی الکترونیک میان بخش‌های مختلف شرکت از جمله بخش‌های مالی و سرمایه‌گذاران خارجی نقش واسطه را بازی می‌کند.

برای درک بهتر نکات کلیدی بازاریابی الکترونیک لازم است ارتباطات متقابل مشتری و سازمان به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد.

کتاب بازاریابی محتوایی نوشته ی جوپولیتسی

چرا به سراغ دیجیتال مارکتینگ برویم؟

اکنون که فهمیدیم بازاریابی الکترونیکی چیست بهتر است به مزایای آن نگاهی بیاندازیم.

در حالی که بازاریابی سنتی این امکان را دارد که در نسخه‌های چاپی، ارتباطات تلفی و بازاریابی فیزیکی تحقق یابد، بازاریابی الکترونیکی در بسترهای آنلاین و الکترونیکی پدیدار می‌شود. این یعنی امکانات بی‌پایانی برای معرفی برند مانند ایمیل، ویدیو، شبکه‌های اجتماعی، وب سایت و اپلیکیشن ها وجود دارد.

از آن جا که بازاریابی الکترونیک گزینه‌های بسیاری را در اختیار شما قرار می‌دهد می توانید با بهره از خلاقیت و تجربه خود از تاکتیک‌های متنوع‌ و متناسب با بودجه خود بهره‌مند شوید.

با استفاده از دیجیتال مارکتینگ شما از امکانی مانند دشبرد‌های الکترونیکی برای کمترل موفقیت و بازگشت سرمایه‌ی حاصل از کمپین‌هایتان برخوردار می‌شوید. این امکانات در هیچ حالتی پیش از این به این وسعت در اختیار افراد و سازمان‌ها قرار نداشته است.

شرکت‌ها چطور بازاریابی الکترونیک را تعریف می‌کنند؟

بازاریابی الکترونیک از طریق تاکتیک‌های الکترونیکی بسیاری تعریف می‌شود که در ارتباط با مشتریان و مکانی است که آن‌ها بیشتر وقت خود را در آن سپری می‌کنند یعنی دنیای مجازی. چتر دیجیتال مارکتینگ گستره‌ی وسعی از تاکتیک‌ها مانند تبلیغ الکترونیک، بازاریابی ایمیلی، بروشورهای برخط و غیره را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

بهترین بازاریابان الکترونیک کسانی هستند که تصویر واضحی از هر یک کمپین‌های الکترونیکی خود که حامی اهداف جامع هستند، در اختیار دارند. . با توجه به اهداف استراتژی بازاریابی خود، بازاریاب‌ها یک کمپین بزرگتر را از طریق کانال‌های رایگان و پولی در دسترس‌شان تدارک می‌بینند.

بازاریابی محتوایی در رسانه های اجتماعی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *