فوریه 1, 2020 چگونه رمان‌نویس شویم

چگونه رمان‌نویس شویم ؟ – راهنمای کامل و عملی

هیچکاک می‌گوید: رمان یعنی زندگی بدون قسمت‌های ملال‌آورش

در این مقاله تلاش می‌کنم تا اصول اولیه و ساده‌ترین ابزار برای نوشتن یک رمان را به شما معرفی کنیم تا شما نویسندگان نوپا و علاقمند به نوشتن رمان را راهنمایی کنیم.

سوژه یابی یا انتخاب موضوع رمان

اولین قدم برای نوشتن یک رمان و شروع کار سوژه‌یابی و انتخاب موضوع رمان است. ابتدا سوژه مورد نظر خود را شناسایی کنید، بدانید که در مورد چه موضوعی می خواهید بنویسید. انتخاب موضوع مسیر اصلی حرکت شما را به عنوان یک نویسنده تعیین می‌کند.
موضوعی را انتخاب کنید که به آن علاقمندید و می‌توانید از پس آن بربیایید. انتخاب سوژه مناسب قدم اول نوشتن یک رمان است. ممکن است شما از قبل سوژه‌ی مورد نظرتان را انتخاب کرده باشید و اگر نه آنقدر بنویسید تا سوژه‌ی مورد نظرتان را لابه‌لای دست‌نوشته‌هایتان پیدا کنید.( پیش از این راجع به سوژه‌یابی و انتخاب موضوع صحبت کرده‌ایم.)

طرح کلی رمان خود را بنویسید

طرح کلی رمان خوطرح و شمای کلی داستانتان را در چند صفحه بنویسید. طرح کلی کمکتان می‌کند که نیمه‌های راه از مسیر اصلی خارج نشوید و اگر مطابق طرح اصلی حرکت کنید می‌توانید داستان خود را در زمان مناسب به پایان برسانید.
یک نقشه‌ی کلی از داستان و حوادث و افراد را به طور منظم و پیوسته در کنار هم قرار دهید . نقاط جذاب و کشش های اصلی کارتان را در طرح اصلی بگنجانید .
در واقع طرح اصلی باید به شما بگوید چرا این رمان جذاب است و چرا خوانندگان باید به خواندن آن علاقه نشان بدهند. مممکن است بعدها در حین نوشتن تغییراتی در کار خود ایجاد کنید ولی باز هم طرح کلی اولیه را بنویسید، این طرح کار نوشتن را برای شما آسان‌تر و روان‌تر خواهد کرد.
با طرح مسیر اصلی خود را شناسایی کنید و به عنوان نویسنده هر تغییری را که لازم باشد بعدا اجرا کنید، بنویسید.

شخصیتهای اصلی رمان را مشخص کنید

شخصیت های اصلی داستان را شناسایی کنید و آن‌ها را به طور کامل بنویسید. زن یا مرد بودن، ویژگی های ظاهری و خط فکری و خصوصیات رفتاری، اهداف افراد و چگونگی تغییر شخصیت ‎یا شخصیت‎های اصلی در روال داستان را مشخص کنید.  شخصیت‌های اصلی خود را پیدا کنید و درباره‌ی آن ها توضیح دهید.

مکان های اصلی را شناسایی کنید

مکان های اصلی رمانتان را شناسایی کنید. داستان شما قراراست کجا اتفاق بیفتد. مکان‌های مورد نظرتان را شناسایی کنید و اگر لازم است اطلاعاتی راجع به این مکان‌ها جمع‌آوری کنید و راجع به سبک زندگی در این مکان‌ها تحقیق کنید.

سر فصل‌های رمان را بنویسید

تقسیم‌بندی و ایجاد سرفصل‌های منظم در نوشتن  کمک بسیاری به شما می‌کند. داستان خود را به چند فصل تقسیم بندی کنید و چه بهتر که برای هر فصل یک نام انتخاب کنید که اشاره‌ای به موضوع اصلی آن فصل داشته باشد.
این کار بسیار مهم است زیرا به نظم ذهنی‌تان  در نوشتن رمان کمک می‌کند و ذهن مخاطب خود را و البته ذهن خودتان را از پراکندگی نجات دهید.

اطلاعات تخصصی رمان را شناسایی کنید

شاید داستان شما و سوژه‌ای که برای نوشتن انتخاب کرده‌اید نیاز به اطلاعات تخصصی داشته باشد پس قبل از نوشتن اطلاعات مورد نیاز خود را جمع‌آوری کنید.
اگر نیاز به اطلاعات پزشکی، روانشناسی، تاریخ، علمی یا هنری خاصی دارید که در رمان به آن نیاز دارید یا در رمانتان راجع به آن می خواهید بنویسید. این اطلاعات را جمع‌آوری کنید.

زمان بندی داشته باشید و منظم بنویسید

برای نوشتن رمان خود وقت صرف کنید و به طور منظم و هر روز بنویسید اجازه ندهید زمان بخورد و کار شما به فرسایش ذهنی برسد در آن صورت جمع کردن کار برایتان سخت‌تر خواهد شد.
فرسایش ذهنی یکی از بزرگترین دلایلی‌ست که باعث شده خیلی از کتاب‌ها چاپ نشوند و خیلی رمان‌ها به پایان نرسند. پس از هر روز و به طور منظم بنویسید و برای تمام کردن کار خود مخصوصا اگر کار اول تان است زمان معین کنید.

زاویه دیدتان را یا به قولی راوی داستان را مشخص کنید

باید بدانید که چه کسی دارد داستان را تعریف می‌کند که در هنگام نوشتن چند راوی نداشته باشید. انتخاب زاویه‌دید را با استفاده از طرح کلی انجام دهید . شما می‌توانید در یک رمان از چند زاویه دید استفاده کنید و بنا به هر فصل و موقعیت خود راوی داستانتان را تغییر دهید.
با عوض کردن زاویه‌دید می‌توانید خیلی چیزها را در داستان عوض کنید و روی دیگر سکه را به خوانندگان خود نشان دهید، با تغییر زاویه‌دید می توانید پرده از رازها بردارید و داستان های معماگونه می توانند از چند راوی استفاده کنند.

ذوق و خلاقیت نویسندگی و غریزه نویسی ستون اصلی شماست

همه‌ی موارد بالا بنا به صلاح دید نویسنده قابل‌تغییر هستند. ابزارهایی که در بالا معرفی شد ساده‌ترین اصول اولیه برای شروع یک رمان است ولی جوهر اصلی کار همان طور که خودتان هم می دانید چیز دیگری ست.
همه‌ی موارد بالا ابزارهای  ساده ای برای شروع کار و نوشتن رمان هستند ولی  فراموش نکنید که اصلی‌ترین ابزار شما برای نویسندگی و نوشتن رمان ذوق و نبوغ و خلاقیت شما به عنوان یک نویسنده است.
پس ابزاری که در بالا معرفی  شده را برای محدود کردن خود به کار نبرید بلکه این ابزار را برای رشد و چهارچوب بخشیدن و نظم دادن به ذهن خودتان به کار ببرید و در حین به کارگیری این ابزار نویسنده‌ی غریزی باشید و آزادنویسی را تمرین کنید و از این ابزار برای تکمیل و به پایان رساندن کار خود استفاده کنید.
هیچ چیزی به اندازه داشتن ذوق و خلاقیت کمک کننده نیست و هیچ‌چیزی به اندازه‌ی غریزه‌نویسی یا آزادنویسی به نویسنده شدن شما کمک نمی‌کند. آزادنویسی یا غریزه‌نویسی به شما کمک می‌کند تا چیزی نو بیافرینید و خوانندگان را به خود جلب کنید.

در مقالات بعدی راجع به غریزه‌نویسی و آزادنویسی بیشتر خواهیم نوشت.

صفر تا صد چاپ کتاب

1 دیدگاه در “چگونه رمان‌نویس شویم ؟ – راهنمای کامل و عملی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *