ژانویه 26, 2020 روزمره‌نویسی

روزمره‌نویسی چیست؟ و چرا اینقدر مهم است؟

روزمره‌نویسی چیست و نگه‌داری آن به چه کار می‌آید؟

در این مقاله به سوالاتی همچون روزمره‌نویسی چیست؟ و چرا به روزمره‌نویسی نیاز داریم؟ پاسخ داده می‌شود.

روزمره‌نویسی چیست؟

روزمره‌نویسی یعنی ثبت افکار، تجربه‌ها و مشاهدات به صورت نوشته. می‌توانید روزانه یا هر موقع که به آن نیاز پیدا کردید به سراغش بروید. شما می‌توانید آن را با روان‌نویس گران قیمتی بر روی دفتری با برگ‌های بالک نفیس بنویسید یا از مداد خود و یک تکه کاغذ استفاده کنید. تمام این مسئله به خود شما برمی‌گردد که چطور با نوشتن احساس راحتی می‌کنید.

در طول زندگی به ما یاد داده اند که چطور بنویسیم. چطور فاصله‌ی خطوط را رعایت کنیم و چطور فاصله‌ی بین کلمات را رعایت کنیم. ولی در روزمره‌نویسی نیازی به این خط‌کشی‌ها نیست. دفتر روزمره جایی است که برای ابراز احساسات خود آزادید که هرطور که می‌خواهید آن را بیان کنید.

چرا نوشتن روزمره مهم است؟

حفظ خاطرات. قدرت ما در فراموش کردن چیزها فوق‌العاده است. برای مثال کافی است همین الان تلاش کنید که جزئیات اتفاقات دیروز را به یاد بیاورید. نهار چه خوردید؟ بعد از ان چه کردید؟ در خیابان چه اتفاقی افتاد؟ قبل از خواب به چه کار مشغول بودید؟

بهتر نوشتن. به طور کلی هرچقدر بیشتر بنویسید، بهتر می‌نویسید. نوشتن آن هم به طور روزمره توانایی نویسندگی شما را افزایش می‌دهد، و به شما کمک می‌کند تا لحن و صدای خود را کشف کنید. حتی اگر روزمه‌تان را برای خودتان می‌نویسید و اهمیت ندارد که خوب باشد، با این حال روزمره‌نویسی عضلات شما را برای نوشتن در زمینه‌های دیگر تقویت می‌کند. روزمره‌نویسی همچنین جایی است برای جمع‌آوری ایده‌ها و مواد خلاقانه نوشتن. تمام منظره‌ها، صداها، مزه‌ها و احساسات که ثبت می‌کنید، گفتگویی که به گوش شما می‌رسد مردمی که در خیابان می‌بینید، تمامی این موارد در اشعار و نوشته‌ها بازآفرینی می‌شوند. این جزئیات ضبط شده به نوشته‌های خلاقانه‌ی شما ساختاری واقعی می‌دهند.

قوی‌تر شدن قوای حواس. نوشتن درباره‌ی تجربیات شما را به بیننده‌ای تواناتر تبدیل می‌کند. اگر بدانیم که قرار است چیزهایی را که تجربه می‌کینم به بعدا بنویسیم جور دیگری به آن‌ها توجه می‌کنیم. نوشتن روزمره یعنی عادت به توجه به جزئیات هرروزه‌ی زندگی. نتیجه چیزی نیست جز قوی‌تر شدن حواستان چرا که جهان را غنی‌تر و پیچیده‌تر مشاهده می‌کنید.

البته دلیل دیگر روزمره‌‌نویسی عشق به انجام دادن آن است. لذت حسی‌ای را تصور کنید که جریان چرخنده‌ی لطیف جوهر بر روی صفحه‌ی شیری رنگ کاغذ یا زمانی که به تنهایی با افکار خود در پس روزی پر تلاطم می‌‌گذرانید برای شما ایجاد می‌شود. نوشتن احساساتتان ممکن است به شما آرامش دهد یا حتی درمان‌گر شما باشد. به علاوه روی دیگر روزمره‌نویسی خواندن است. هر زمان که بخواهید می‌توانید به سراغ نوشته‌های گذشته برگردید و پنجره‌ای به گذشته بگشایید.

صفر تا صد چاپ کتاب

برچسب خورده برای:

2 دیدگاه در “روزمره‌نویسی چیست؟ و چرا اینقدر مهم است؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *