ژانویه 20, 2020 چاپ کتاب روانشناسی و یوگا

چاپ کتاب روانشناسی و یوگا نوشته‌ی ماریانا کاپلان

معرفی کتاب

روانشناسی و یوگا
تلفیق روشهای روانشناسی و یوگا برای سلامتی، تغییر و لذت

نویسند: ماریانا کاپلان

مترجم: میلاد تکسیبی

موضوع: روانشناسی و سلامت – یوگا

ناشر: نسل روشن

چاپ: اول – ۱۳۹۸

شابک: ۸-۰۴۱-۲۴۷-۶۲۲-۹۷۸

درباره نویسنده

ماریانا کاپلان، دکترای مشاوره ازدواج و خانواده درمانی، مربی E-RYT 500 است. او همچنین یک روان درمانگر و معلم یوگا، و نویسنده هشت کتاب در زمینه‌های روانشناسی، معنویت و یوگا می‌باشد که به بیش از ده‌ها زبان ترجمه شده‌اند، از جمله، چشمان همیشه باز: پرورش بصیرت در مسیر معنوی، نیمه راه تا رسیدن به قله کوه: خطای ادعاهای بی اساس و خام در مورد روشنگری، سوال گورو: خطراتو پاداش‌های انتخاب یک معلم روحانی، لمس شدن یعنی زنده بودن: نیاز به محبت واقعی در دنیای غیر فردی.
او از سال ۱۹۹۷ به تدریس کارگاهها و آموزشهای آنلاین، در استودیوهای یوگا و دانشگاه‌ها و در مراکز عزلت‌نشین یدر سراسر جهان پرداخت. ماریانا همچنین به عنوان استاد مؤسسه مطالعات انتگرال کالیفرنیا، دانشگاه ناروپا، دانشگاه جاناف کندیو دانشگاه سوفیا برنامه‌های ابتکاری ایجاد کرد و او بنیانگذار روش یوگا و روان و مشاوره یوگا و روان است. مقالات وی در مجلاتی مانند: خورشید شامباحالا، سه چرخه، تجدیدنظر، و مجله روانشناسی فرافردی، انتشار یافته است. او چهره‌ای همیشگی در تلویزیون و برنامه‌های آنلاین در زمینه معنویت، روانشناسی، یوگا و سلامتی است.

مقدمه مترجم

سالها پیش که در یکسفر معنوی بودم و به تعبیری گرفتار سختی راه این سفر پر پیچ و خم، یوگا راه من را هموار کرد. آنقدر هموار که این سفر سخت را آسوده به مقصد رساندم و اثر نجاتبخشی که در شروع این نوشتار گفتم را به تمام و کمال احساس کردم. در ترجمه این کتاب سعی بر آن بود که اصالت متن حفظ و کمترین دخل و تصرفی در آن نباشد اما در بعضی قسمت‌ها نا گزیر بودم تا تغییراتی اعمال کنم تا برای خواننده ایرانی قابل درک باشد. این کتاب هم مناسب روانشناسانی است که از اثر نجاتب خش یوگا در درمان اختلالات روانی آگاه نیستند و هم مناسب مربیان یوگایی که در طول کار در مرا کز با رگه‌ها و گاهی با اختلالات روانی روبرو می‌شوند. به گمان من آشنایی با روان انسان نیز به اندازه آشنایی با آناتومی برای مربیان یوگا الزامی‌است، چرا که بسیاری از همکاران روانشناس و روانپزشک مراجعان خود را برای توانبخشی روانی به مرا کز یوگا می‌فرستند. به همین سبب به انجمن محترم یوگا پیشنهاد می‌کنیم کلاس آشنایی با اختلالات روانی را در سر فصل دروس تئوری دوره مربیگری اضافه نمایند.

در بخشهایی از کتاب نویسنده صراحتاً به انحرافی که برخی مربیان یوگا به آن دچار شده و خود را روانشناس و مشاور می‌پندارند پرداخته و توصیه می‌کند نداشتن تخصص آ کادمیک در حوزه سلامت روان به نوعی بازی کردن باسرنوشت انسان‌هاست. متاسفانه چه در ایران چه در کشورهای دیگر مداخله متخصصین علوم مختلف در کار یکدیگر به وفور به چشم می‌آید ، یوگا و روانشناسی هم از این قاعده مستثنا نیستند و این می‌تواند بهداشت روانی افراد را با چالش جدی مواجه کند. این کتاب نگاهی یکپارچه به این دو علم غنی بعنب روانشناسی و یوگا داشته و معتقد است این دو در کنار یکدیگر بسیار به اثربخشی مطلوبی بر سلامت روانی افراد جامعه خواهند داشت.
افرادی که برای درمان شدن برخی معضللات روانی جدی به مراکز یوگا مراجعه می‌کنند باید بدانند که یوگا هیچ درد روانی را درمان نمیکند، بلکه میتواند یک توانبخشی روانشناختی در کنار یک رویکرد رواندرمانی یا روانپزشکی استاندارد باشد. یعنی زمانی که بحث بر سر کلمه Therapy هست، اگر آن را به معنای توانبخشی (Rehabilitation) ترجمه کنیم و نه به معنای درمان، (Treatment) آنگاه معنای یوگاتراپی صحیح می‌باشد.

لینک خرید کتاب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *