دسامبر 31, 2019 نویسنده شدن قسمت سوم

راهنمای کامل و قدم به قدم نویسنده شدن – قسمت سوم

نویسنده شدن راهی است پر پیچ و تاب ولی سعی کرده‌ام که این راهنما را طوری بنویسم که در این راه پر خروش به راحتی مسیر خود را پیدا کنید. در ادامه راهنمای کامل و قدم به قدم نویسنده شدن که قسمت‌های اول و دوم پیش از این عرضه شد به سراغ ادامه این آموزش می‌رویم.

هیچ کاری را نا تمام رها نکنید

یکی از مهمترین مشکلات نویسندگان تازه کار این است که نمی‌توانند کار خود را تمام کنند. طرح‌ها و ایده‌هاشان را نیمه کاره رها می‌کنند. نظم ذهنی ندارند و همین موضوعات سبب می‌شود تا آن‌ها نتوانند یک کار را به طور کامل به انجام برسانند و در نتیجه چیزی برای ارایه ندارند. ذهن شما ممکن بسیار رویایی و بسیار خیال پرداز باشد و هر لحظه به سمتی جذب شود. ممکن است هر لحظه، ایده‌های تازه‌ای برای نوشتن به ذهنتان برسد. رویاپردازی بیش از حد یکی از دلایلی ست که باعث می‌شود نتوانید کار خود را به پایان برسانید.

اگر چه رویایی پردازی و تخیل یکی از اصول نویسندگی ست ولی اگر نتوانید تخیل خود را در مسیر درست حرکت دهید و رشته کلامتان را گم می‌کنید و در نهایت نمی‌توانید کاری را به طور کامل ارائه ده به طور مثال: شما ایده پردازی می‌کنید و نوشتن را شروع می‌کنید. مقداری در طرح و ایده‌ی اصلی داستانتان( یا کتابتان ) جلو می‌روید. سپس ایده‌ی دیگری برای ادامه داستان به ذهنتان می‌رسد. با ایجاد تعییرات جدید، دوباره نوشتن را ادامه می‌دهید. و باز هم در مسیر نوشتن و برای ادامه داستان ایده‌ی جدیدتری به ذهنتان می‌رسد و شما دوباره با اعمال تغییرات، ایده ی جدید را دنبال می‌کنید و آنقدر این کار را انجام می‌دهید که از ایده‌ی اصلی دور می‌شوید و خط سیر اصلی کتابتان را گم می‌کنید و آن گاه ادامه دادن و تمام کردن کار برایتان دشوار می‌شود.

منظور من این نیست که در نگارش یک کار نباید هیچ تغییری ایجاد کرد ولی باید این را بدانید که هر تغییری باید در چهار چوب اصلی ایده‌ی اولیه باشد تا بتوانید کارتان را پیش ببرید و به پایان برسانید. هر نوشته‌ای خط سیر مخصوص به خود را دارد. برای نویسنده شدن لازم است که یک ایده را از ابتدا تا انتها دنبال کنید. فراموش نکنید که نیمه کاره گذاشتن طرح‌ها و ایده‌ها همیشه شما را به سمت عقب می‌برد. نیمه کاره گذاشتن نوشته بلای جان کار شماست و به عنوان یک نویسنده باید حتما کارتان را با اتمام برسانید.

اگر در هنگام نوشتن ایده‌ی تازه‌ای به ذهنتان می‌رسد آن را کنار یادداشت کنید اگر در خط سیر اصلی کارتان تغییر خاصی ایجاد نمی‌کند آن را وارد کنید ولی اگر ایده‌ی شما خاص و متفاوت است نوشتن درباره ی آن را به زمان دیگری موکول کنید و تلاش کنید که خط سیر کار داستان خود را حفظ کنید. شما باید کارتان را شروع کنید، ادامه دهید و به پایان برسانید و این سه مرحله هر کدام بسیار مهم و اصلی هستند.

کمال گرایی در نوشتن

کمال گرایی را کنار بگزارید

اگر تصویر بالا اذیتتان می‌کند بی شک یک کمال گرا هستید. یکی دیگر از مواردی که باعث می‌شود نویسنده نتواند کتاب خود را تمام کند کمال گرایی بیش از حد است. کمال گرایی باعث می‌شود هر لحظه نوشته و طرح اصلی خود را نقد کنید و برای ارتقا آن تغییراتی ایجاد کنید و این تغییرات هرگز اجازه نمی‌دهد که کارتان را به پایان برسانید. تلاش کنید که خوب بنویسید و این خوب بودن اگر همیشگی و دائمی باشد نتیجه‌ی عالی به همراه خواهد داشت. پس خوب بنویسید و باور کنید که خوب بودن کافی ست. کمال گرایی را رها کنید. اگر بیش از حد کمال گرا باشید نمی‌توانید کتاب داستان یا رمان یا حتی نوشتن کتاب پژوهشی خود را به پایان برسانید.

از این شاخه به آن شاخه نپرید

اگر از این شاخه به آن شاخه می‌پرید یا دایما طرح‌هایی می‌زنید و آن‌ها را نیمه کاره رها می‌کنید. برای نویسنده شدن باید تغییر جدی در روند کار خودتان ایجاد و به ذهنتان نظم بدهید. شما باید ایده‌هایتان را تا پایان دنبال کند. در ذهن خودتان تعادلی ایجاد کنید و این تعادل را تا پایان کار حفظ کنید. درست است که ایده پردازی و فکرها و طرح‌های متفاوت داشتن خوب است ولی‌ بهتر آن است که کار را تمام کنید تا چیزی برای ارائه داشته باشید. فایل یا دفتری جداگانه تهیه کنید و ایده و طرح هایی که ضمن نوشتن به ذهنتان خطور می‌کند را یادداشت کنید تا بعد ها بتوانید از آن ها استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *