دسامبر 31, 2019 شیوه‌های بازاریابی و فروش کتاب - قسمت اول

شیوه‌های بازاریابی و فروش کتاب – قسمت اول

مقاله اول: بازاریابی و فروش کتاب به صورت مجازی

کتاب شما فرزند شماست، آن را رشد دهید.

در ابتدا به این نکته توجه کنید که هر کالا و هر خدمتی در دنیای امروز نیاز به معرفی، تبلیغ و بازاریابی دارد. بازاریابی و فروش کتاب کتاب هم مانند تمام کالاها تنها راه رسیدن به مخاطبان است. اولین و سنتی ترین روش فروش کتاب، قرار دادن کتاب در کتاب فروشی‌هاست که البته هنوز هم یک روش مناسب برای فروش کتاب است.  ولی در اینجا دو نکته مطرح می‌شود. اول اینکه همه‎ی نویسندگان،شاعران و پژوهشگران نمی‌توانند کتاب‌های خود را در ویترین کتاب فروشی‌ها قرار دهند و دوم اینکه همه‌ی مردم به کتاب فروشی‌ها سر نمی‌زنند و به شیوه‌ی سنتی کتاب خرید نمی‌کنند.

یکی از روش‌های فروش و بازاریابی برای کتاب، فروش مجازی کتاب است. فروش مجازی کتاب هم آسان است و فروش خوبی دارد.

برای پیدا کردن مخاطبان بیشتر و در دسترس قرار دادن کتاب برای عموم مردم باید به روش‌های جدیدتر روی آورد و کارهای خلاقانه‌تری انجام داد.

یکی از روش‌های بسیار کاربردی و جذاب برای معرفی و فروش و بازاریابی کتاب استفاده از سایت‌ها (برای نمونه می‌توانید به سایت فروش کتاب نسل روشن سر بزنید) و صفحات مجازی و اپلیکیشن‌های اجتماعی است که کتاب را در دسترس عموم مردم قرار دارد. البته روش‌های دیگری هم وجود دارد و ما تلاش می‌کنیم در چند مقاله سبک‌های جدید فروش و بازاریابی کتاب را به شما معرفی کنیم.

کار خود را در صفحات مجازی شروع کنید. امروز مردم وقت بیشتری برای صفحات مجازی می‌گذارند. یک صفحه‌ی مجازی با نام خودتان داشته باشید. به عنوان یک نویسنده یا شاعر یا پژوشگری که کتاب چاپ کرده یک صفحه‌ی رسمی مخصوص به خود یا یک وبلاگ یا سایت داشته باشید و مستقیم با مخاطبان خود وارد ارتباط شوید. بگزارید مردم با نوشته‌ها و نظرات شما اشنا شوند. اگر خوب و درست کار کنید مخاطبان خود را پیدا می‌کنند.

هر چقدر که به کتابتان و به کارتان اعتقاد دارید آن را تبلیغ کنید. برای فروش و بازاریاب کتاب لازم نیست که حتما کتاب خود را در کتاب فروشی‌های معتبر یا شهر کتاب‌ها قرار دهید. امروزِ یکی از بهترین روش برای فروش کتاب تبلیغات مجازی روی سایت‌ها و اپلیکیشن‌های اجتماعی و صفحات مجازی می‌باشد.

برای این کار، ابتدا معرفی، سپس کنجکاوسازی و بعد بازاریابی درست را برای کتابتان انجام دهید، می‌توانید از طریق کار با شبکه‌های مجازی فروش خوبی برای کتابتان داشته باشید و خودتان را مستقیم به مخاطبانتان معرفی کنید.

خودتان را معرفی کنید تا کتابتان معرفی شود

خودتان را با کتابتان را معرفی کنید. می‌توانید در قسمت معرفی، عنوان کتاب یا کتاب‌هایتان را ذکر کنید‌. به طور مثال خودتان را این طور معرفی کنید: رها صابر، نویسنده کتاب ردپایی روی برف‌ها. کتاب خود را مثل فرزند خودتان بدانید و همه جا آن را معرفی کنید.

با این کار نشان می‌دهید که چقدر به کتابتان و آنچه نوشته اید ایمان و اعتقاد دارید. بعد از معرفی، برای اینکه افراد به کتابتان جذب شوند، در مخاطب خود حس کنجکاوی را ایجاد کنید.

صفر تا صد چاپ کتاب

از دوستان و صفحات شخصی خود کمک بگیرید. به دوستانتان بگویید که شما را با عنوان نویسنده معرفی کنند و بیوی شبکه‌های اجتماعی خود را به عناوین چون نویسنده جوان یا مولف کتاب‌های علمی تغییر دهید.

فروم‌های گفتگو هم مکان مناسبی است برای ابراز نظرات خود و معرفی خود و کتابتان. اجازه دهید که دیگران بدانند که شما هم حرفی برای گفتن دارید و اصلا به همین خاطر است که دست به قلم شده‌اید.

طعم کتابتان را به دیگران بچشانید تا تشنه آن شوند

یک بخش کوتاه و جذاب از کتاب را به نمایش عمومی بگذارید. (در سایت، وبلاگ یا صفحات اینستاگرام، توییتر یا کانالی در تلگرام.) چند بخش کوتاه و جذاب از کتابتان را انتخاب کنید و در این صفحات مجازی قرار دهید.

اگر کتاب حاصل پایان نامه یا تحقیق و پژوهش است سرفصل‌های آن را معرفی کنید. تا مخاطبان خود را با موضوعات اصلی کتاب آشنا کنید.

اگر کتابتان، کتاب شعر است. چند قطعه از اشعار خودتان را در صفحات مجازی منتشر کنید و اگر کتابتان رمان یا داستان است، متن‌های برگزیده یا خلاصه‌ای از داستان‌تان را در معرض دید عموم قرار دهید. سعی کنید این کار را خلاقانه و هنرمندانه انجام دهید.

مزیت‌های فروش و بازاریابی اینترنتی کتاب این است که مخاطب مستقیم با خود شما ارتباط برقرار می‌کند. محدودیت مکانی و زمانی ندارد و هر لحظه در دسترس است و شما می‌توانید نظرات، پیشنهادات یا انتقادات مخاطبان خود را مستقیم دریافت کنید.

فروش وبازاریابی اینترنتی به صفحه و وبلاگ شخصی شما محدود نمی‌شود. در مقاله‌ی بعدی صفحات و وب سایت‌هایی را به شما معرفی می‌کنم که کمک می‌کند تا بهتر و بیشتر دیده شوید و با کار فروش و بازاریابی اینترنتی کتاب بهتر و بیشتر آشنا شوید.

هر چقدر این کار را بهتر انجام دهید،مخاطبان بیشتری جذب می‌کنید و فروش کتابتان بیشتر خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *