دسامبر 30, 2019 راهنمای کامل و قدم به قدم نویسنده شدن - قسمت دوم

راهنمای کامل و قدم به قدم نویسنده شدن – قسمت دوم

در ادامه‌ی پست قبلی به سراغ مهمترین و کاربردی ترین اصول نویسندگی یعنی ساده نویسی و استمرار در خوب نوشتن می‌رویم. در همین راستا شما را به مطالعه گام‌های بعدی در راه نویسنده شدن دعوت می‌کنیم.

ساده نویسی

گام چهارم: ساده بنویسید

ساده، گویا و رسا بنویسید. ساده نویسی رمز قدرت و گسترش کار شماست. نویسنده ای که ساده نویسی را یاد بگیرد قدرت را در دست گرفته زیرا می تواند راجع به هر موضوعی بنویسد. ساده نویسی یکی از اصلی ترین مهارت های یک نویسنده است. اصلی که کمکش می کند تا بعدها بدون محدودیت موضوعی راجع به هر چیزی بنویسد. با ساده نویسی است که می توانید یک داستان کوتاه بنویسید.

با ساده نویسی می توانید یک رمان یا داستان بلند بیافرینید. در واقع بهترین نویسنده کسی‌ست که بتواند درباره ی هر موضوعی ساده و آسان بنویسد. بهترین نویسنده کسی ست که موقع نوشتن راحت است و برای رسیدن به راحتی باید زیاد بنویسید. از هر موضوعی که دلخواهتان هست شروع کنید و به صورت ساده تمام جوانب آن را شرح دهید.

فرقی نمی کند موضوع شما نوشتن درباره یک سیب سرخ باشد یا یک داستان افسانه ای قدیمی یا یک خاطره نویسی روزانه یا یک موضوع سیاسی و معماگونه مهم این است که شما به عنوان یک نویسنده به راحتی در مورد آن موضوع می نویسید و آن را شرح می دهید و با متنی شفاف و گویا خواننده را با خود همراه می کنید. شما باید بتوانید هر موضوع سخت و پیچیده ای را برای مخاطب خود تعریف کنید پس شروع کنید به نوشتن.

صفر تا صد چاپ کتاب

ساده نویسی کمک می‌کند که ترس شما از انتخاب موضوع های سخت و داستان های سخت برداشته شود. زیرا شما این راز را درک کرده اید که موضوع داستان هر چقدر سخت و عجیب باشد نویسنده با ساده نویسی از آن موضوع کارش را آغاز کرده است.

دقت کنید که بزرگترین و ماندگار ترین شاعران و نویسندگان ایران و جهان کسانی هستند که سادگی در نوشتن را رعایت می کنند بزرگانی مانند سعدی و مولانا از زبانی ساده و گویا برای بیان مطالب خود استفاده کرده اند.

ساده نویسی را تمرین کنید و سعی نکنید که از سبک نویسنده ی خاصی پیروی کنید، پیدا کردن سبک خاص نوشتن را به بعد موکول کنید و هنر ساده نویسی در مورد موضوعات مختلف را در خود پرورش دهید. سادگی و صمیمیت و گویا بودن نوشته تان را بر هر چیزی برتری بدهید.

خوب شوید و خوب بمانید

گام پنجم: خوب بودن را تمرین کنید و سپس خوب ماندن را ادامه دهید.

خوب نوشتن را تمرین کنید و آن را ادامه دهید. نویسنده شدن آرنیازی نیست عالی باشید. همین که بتوانید مدت طولانی و در مورد موضوعات متنوع، خوب بنویسید یعنی تبدیل به یک نویسنده عالی و درجه یک شده اید. اگر موضوع افسانه ای و خاصی هم برای نوشتن دارید، برای نوشتن یک کتاب داستان یا رمان، شما نیاز دارید که مخاطب خود را در یک داستان طولانی همراه خود نگه دارید و موضوعات و اتفاقات را شرح دهید.
بنویسید و بنویسید و بنویسید آنقدر که لحن بیانتان آزاد و رها شود و خودتان از نوشتن لذت ببرید. به عنوان یک نویسنده، نوشتن نباید شما را خسته کند شما باید از نوشتن لذت ببرید، به همین سادگی. پس مهارت خود را با تمرین بیشتر افزایش دهید تا بتوانید مخاطب خود را به سادگی از منظور و هدف خود آگاه کنید. همه ی تکنیک های دیگر را به مراحل بعد ماکول کنید و ساده نویسی را تمرین کنید تا بتوانید با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید.

فراموش نکنید که تمام نویسنده‌های بزرگ عادات نویسندگی داشته‌اند. هاروکی موراکامی می‌گوید که هر روز ساعت ۴ صبح بیدار می‌شود و برای ۴ تا ۶ ساعت می نویسد. بعد ازظهرها ۱۰ کیلومتر می‌دود یا ۱۵ دقیقه شنا می‌کند و هر شب ساعت ۹ می‌خواب. او می‌گوید حتی یکبار هم از این برنامه تخطی نکرده‌است.

بنابراین زمان نوشتن مناسب خود را پیدا کنید فرقی نمی‌کند ۵ صبح یا ۱۲ شب مهم این است که همیشه در همین ساعات بنویسید. شاید این کار در روزهای اولیه‌اش ملال آور یا حتی غیر ممکن به نظر برسد ولی فراموش نکنید که این تنها راه نویسنده شدن است. تعهد شما به نوشتن خود را در شیوه‌ی زندگی و فعالیت‌های روزمره‌تان نمود می‌دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *