دسامبر 25, 2019 راهنمای گام به گام نویسنده شدن

راهنمای کامل و قدم به قدم نویسنده شدن – قسمت اول

نویسنده شدن آرزوی بسیاری است که کتابی را خوانده‌اند و با خود فکر کرده‌اند که چطور می‌توانند کتاب‌شان را خلق کنند. میان شما و کتابی که نام شما بر روی آن ثبت شده باشد راهی نیست. هرچند بسیاری خود را در این راه سردرگم یافته، برای همیشه دست از تلاش کشیده‌اند. در این مقالات که به صورت موضوعی و دنباله دار منتشر خواهد شد تلاش می‌کنیم تا قوانین اولیه برای نوشتن را در اختیار شما عزیزان بگزاریم، قوانینی که شما را در رسیدن به کتابی که همیشه آرزوی نوشتن آن را داشتید یاری می‌کند.

 

گام اول نویسنده شدن

گام اول: خودتان را از قیدها آزاد کنید

یکی از اولین و البته مهمترین قانون‌ها برای نوشتن این است که از قضاوت شدن نترسید. نوشته‌هایتان را سانسور نکنید. یکی از بزرگترین عیب‌های نویسندگان نوپا این است که از قضاوت شدن می ترسند. از متفاوت بودن دوری می کنند. و با چهار چوب‌هایی که افراد دیگر تعریف کرده‌اند پیش می روند و در واقع خودشان را با ذهنیت نویسنده‌های قدیمی تر محدود می کنند. محدودیت‌های ذهنی خود را بشکنید و هر چه که دوست دارید یا به آن فکر می کنید را تمام و کمال روی کاغذ پیاده کنید. در موقع نوشتن هرگز و هرگز نوشته‌ی خود را قضاوت یا حتی ویرایش نکنید.
ابتدا تمام و کمال هر چه می خواهید و به آن فکر می کنید را بنویسید. شرط مهم نویسنده شدن این است که ذهنیات، تفکرات و احساسات خود را بنویسید، بدون سانسور و بدون قضاوت و بدون محدودیت اغلب نویسندگان نوپا خودشان را در لحظه سانسور می کنند و تلاش می کنند که در سبک نوشتن یا از نظر موضوعی شبیه دیگران به نظر برسند.

شما باید از این مرحله عبور کنید. جسارت داشته باشید و با ذهنیات خودتان رو به رو شوید. شما یک انسان متفاوت با احساسات و افکار متفاوت هستید پس به خودتان اجازه‌ی ظهور بدهید.

گام دوم بنویسید، بنویسید و بنویسید

گام دوم: بنویسید، بنویسید و بنویسید

هر نویسنده ای باید آنقدر بنویسد تا بتواند خودش را و سبک خاص خودش را پیدا کند.  پس در خلوت به نویسنده‌ی دورنتان اجازه‌ی شکوفا شدن دهید. بنویسید و بنویسید و بنویسید بدون هیچ محدودیت و قضاوتی. همیشه و همیشه ویرایش نوشته‌ی خود را به زمانی دیگر موکول کنید. آنقدر بنویسید تا خودتان را لا به لای نوشته‌هایتان کشف کنید.
ذهن شما ممکن است بعضی واژه‌ها و بعضی موضوعات را به طور پیش فرض از نوشته‌هایتان حذف کند. هرگز در زمان نوشتن از خودتان سوال نپرسید این نوشته به چه دردی میخورد؟ یا چه معنایی دارد؟ چه کسی آن را می خواند؟ هیچ کس معنی و منظور من را نمی فهمد؟
فقط بنویسید و سوال کردن را به زمانی بعدی موکول کنید. به عنوان نویسنده‌ی نوپا که هنوز سبک و سیاق خودش را پیدا نکرده به خودتان فرصت بدهید. این بهترین کاری ست که می توانید در حق خودتان انجام دهید.

صفر تا صد چاپ کتاب

گام سوم: قلم‌تان را رها کنید

باید بدانید که نبوغ یا الهام، زمانی در کار شما پیدا می شود که رها از هر گونه چهار چوب فکری فقط و فقط بنویسید. یک داستان کوتاه عجیب و غریب و بی سر و ته بنویسید. شاید همین داستان کوتاه و بی سر و ته که در لحظه نوشته اید، بعد‌ها ایده ای برای کاری قوی تر در ذهنتان ایجاد کند.
یک شعر بی وزن و قافیه بگویید ولی اجازه دهید که هر چه روی صفحه دهنتان است پیاده شود. از واژگان متفاوت استفاده کنید. شاید همین شعر بی وزن و قافیه آغاز یک مجموعه شعر زیبا و متفاوت باشد. به این روند ادامه دهید و آنقدر بنویسید تا سبک خاص خود را کشف کنید.
یادتان باشد، نویسنده شدن هرگز خط پایانی ندارد. شما همواره در مسیر بهتر شدن قرار دارید و می توانید هر بار داستان یا رمان یا داستان کوتاه بهتری از کار قبلی بیافرینید. پس بی پروا و بدون چهارچوب ذهنی بنویسید و ایده پردازی کنید.
بعدا زمانی برای ویرایش و نظم دادن به کارتان اختصاص خواهید داد. این موضوع در مورد شعر، مخصوصا شعر سپید هم صدق می کند. در موقع نوشتن شعر، کارتان را قضاوت نکنید و کارتان را در لحظه با کار دیگر شاعران مقایسه نکنید و خودتان را به آن چیزی که خوانده‌اید یا شنیده اید محدود نکنید، قرار نیست شما شبیه کسی باشید پس فقط بنویسید. همیشه ویرایش را به زمانی دیگر موکول کنید و در لحظه فقط شاعر یا نویسنده کارتان باشید. به خودتان اجازه دهید دست کم روی دفتر و در حضور خودتان متفاوت و بدون چهارچوب ظاهر شوید.

2 دیدگاه در “راهنمای کامل و قدم به قدم نویسنده شدن – قسمت اول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *