نوامبر 25, 2019 چاپ کتاب

صفر تا صد چاپ کتاب – قبل از چاپ کتاب تان این متن را بخوانید

چرا کتاب چاپ کنیم

شاید از خود بپرسید چرا باید کتاب چاپ کرد؟ یا آیا چاپ کتاب کاری است که بخواهید وقت خود را صرف آن کنید؟ اگر از کنار کتاب فروشی ها گذر کرده باشید خواهید دید که ویترین آنها پر است از کتاب هایی که نویسندگان مختلف در خلق آنها همت گماشته‌اند. کتاب‌ها آثاری ارزشمند هستند که دانش بشری را از نسلی به نسل بعد منتقل می‌کنند. این دانش و آگاهی گاه به صورت کتابی تخصصی در حوزه‌ی پزشکی است و گاه شعری برگرفته از احساسات عمیق انسانی که حامل پیامی برای خواننده‌ای ناآشناست.

همیشه فهرستی از کتاب‌های خواندنی وجود دارند که نمودی از واژه هستی داشتن هستند؛ البته این فهرست هرگز پر نمی‌شود. همیشه حرفی برای گفتن وجود دارد. همیشه می‌توان حرفی را که قبلا بارها بیان شده‌است با زبانی آشنا برای انسان امروز دوباره بیان کرد.

اگر هم این مسائل نظر شما را جلب نمی‌کند قطعا اعتبار حاصل از یدک کشیدن نام نویسنده، مترجم یا مولف نیز وسوسه‌ای است که بسیاری را به سوی نگارش آثار خود و چاپ کتاب سوق می‌دهد.

شاید هم پایان نامه یا تحقیقی در دست دارید که می‌خواهید آن را با هم کیشان خود به اشتراک بگذارید یا از اعتبار چاپ آن بهره‌مند شوید. به هر حال با هر قصدی که به سوی چاپ کتاب گام بردارید نام شما در میان نویسندگان و خالقان ثبت خواهد شد.

حال سوال این است که چطور کتاب چاپ کنیم؟ خوب برای شروع بهتر است به فرآیند چاپ کتاب تا رساندن آن به دست مخاطبتان نگاهی بیاندازیم:

فرآیندهای چاپ کتاب

فرآیند اخذ مجوز

فرض کنیم شما اثر خود را خلق کرده‌اید و اکنون به دنبال چاپ و نشر آن هستید. در این صورت قبل از هر کاری برای ثبت اثر به نام خودتان و جلوگیری از سواستفاده و کپی برداری باید به دریافت شابک و ثبت در کتابخانه ملی اقدام کنید. فهرست نویسی پیش از انتشار امکانی است که کتابخانه ملی در اختیار مولفان و نویسندگان برای صیانت از آثارشان عرضه می‌کند.

قدم بعدی ثبت کتاب در سایت سامان دهی کتاب می‌باشد. در این مرحله فرآیند ممیزی و بررسی موضوعی و محتوایی کتاب صورت می‌گیرد. اگر با ناشری همکاری دارید، راهنمایی ناشران باتجربه امکان گذر از این مرحله را برای شما فراهم می‌کند.

مرحله بعدی اخذ مجوز طرح جلد کتاب است. سپس اعلام وصول. یعنی سه جلد کتابی را که چاپ کرده‌اید را برای تایید نهایی به ارشاد تحویل دهید.

لازم به ذکر است که این فرآیند را معمولا ناشر طرف قرارداد شما انجام می‌دهد و هرچند هزینه‌ای جداگانه دریافت می‎شود ولی خیال شما را از پیگیری‌های این فرآیند که گاه بسیار طولانی است، راحت می‌کند.

فرآیند های صحافی و ویرایش کتاب

چه خود دست به کار شوید و چه کار خود را به دست افراد حرفه ای بسپارید لازم است کارهای زیر را برای آماده سازی کتاب انجام شود:

  • تایپ اثر به صورت کامل در قالب فایل ورد.
  • ضمیمه کردن مدارک تحصیلی برای کسانی که در قسمت نام نویسنده عناوینی چون دکتر یا مهندس را قید می‌کنند.
  • ویرایش ساده کتاب از نظر نوع نگارش فارسی و شیوه‌های درست نویسی
  • ویرایش تخصصی کتاب در این مرحله اثر را استادی در زمینه مربوط به اثرتان مطالعه و تحلیل می‌کند.
  • طراحی جلد مرحله ی بعدی است، که در قسمت‌های بعدی این متن درباره آن می‌توانید مطالعه کنید. جلد کتاب اولین برخورد اثر شما با مخاطب است. زیبایی و گویایی طرح جلد مخاطب را به خرید کتاب ترغیب می‌کند.

فراموش نکنیم که هر یک از این اقدامات با فرآیند مجوز کتاب به صورت موازی انجام می‌گیرد.

از آنجا که ویراست کتاب بخش قابل توجهی از زمان فرآیند چاپ اثر را به خود اختصاص می‌دهد لازم است تا درباره شیوه‌های مختلف ویراست آشنا شوید:

۱٫ ویرایش فنی

ویرایش فنی شامل کارهای زیر است:

۱٫۱٫ یک دست کردن رسم الخط کلمات؛ به عنوان مثال، رعایت نیم فاصله‌ها

۲٫۱ اصلاح غلط‌های املایی؛ خواستن یا خاستن؟ گذاردن یا گزاردن، تنها نمونه‌های کوچکی از تله های املایی هستند که متخصصان می‌توانند املای درست آن‌ها را تشخیص دهند.

۳٫۱ کنترل پاراگراف بندی؛ یعنی چه جمله هایی را در کنار هم و در یک پاراگراف قرار بدهیم. ارتباط بین جلمه‌ها در پاراگراف از نکات مهمی است که خواندن مطلب را آسان و قابل فهم می‌کند.

۴٫۱ اصلاح نشانه گذاری‌های اثر

۵٫۱ اعلام و اصطلاحات را یکپارچه کردن

۶٫۱ نگارش صحیح فرمول نویسی‌ها و اعراب گذاری‌ها

۷٫۱ مشخص کردن حدود نقل قول‌ها، پانوشت‌ها و یادداشت‌ها

۸٫۱ بررسی نمودارها، جداول، نمایه ها، تصاویر، فهرست‌ها و واژه‌ها.

۹٫۱ مرتب کردن متن از نظر اندازه و فونت متن. شکل‌دهی عناوین، بخش‌ها، فصل‌ها.

فراموش نکنید که نمونه خوانی کاری است که کسی غیر از خودتان باید انجام دهد. ارتباط ذهنی شما با اثر باعث می‌شود تا متن را به صورت ناخودآگاه مطالعه کنید و از غلط های نگارشی گذر کنید.

ویرایش فنی و تخصصی کتاب

۲٫ ویرایش زبانی-ساختاری

۱٫۲ رفع خطاهای دستوری، ساختاری و جمله بندی؛ در این نوع ویرایش ساختار خود جمله بررسی می‌شود تا قواعد دستوری مانند جایگاه درست واژگاه در جمله به درستی رعایت شده باشند.

۲٫۲ یکدست کردن زبان نواشتاری که در اثر به کار رفته است. اگر یکی از شخصیت‌های داستان شما به زبان رایج قجری صحبت می‌کند بهتر است که کلمات و اصطلاحات امروزی را در زبان او قرار ندهید. مگر آنکه قصدی هنری در پی این کار نهفته باشد.

۳٫۲ ابهام زدایی؛ شاید این کار در آثار ترجمه شده بیشتر به کار بیاد. برگرداندن یک کتاب به زبان فارسی گاه با تبعاتی همراه است که یکی از این تبعات گنگ بودن نوشته است. فرآیند ابهام زدایی نشان می‌دهد که خواننده اثر در هنگام مطالعه اثر با چه کژفهمی‌هایی ممکن است روبرو شود و تلاش می‌کند این کژفهمی‌ها را رفع کند.

۴٫۳ کوتاه کردن جملات طولانی؛ گاه بیان یک مطلب را می‌توان به صورتی مختصر نشان داد. کوتاه کردن یک جمله طولانی در چند جلمه کوتاه در برخی موارد نیاز به تسلط بالا بر مطلب و زبان فارسی دارد.

۳٫ ویرایش تخصصی یا علمی

۱٫۳ حذف مطالب تکراری، غیرمستند و یا نوشته هایی که از لحاظ سیر منطقی و علمی موجه نمی‌باشند.

۲٫۳ جابجایی یا اصلاح مطالب برای ایجاد یکپارچگی فهم کلی مطلب

۳٫۳ اصلاح و افزودن پانوشت های ضروری

۴٫۳ مقابله مطالب با منابع اصلی و اصلاح خطاهای ترجمه‌ای و …

۵٫۳ تصحیح مطالب نادرست یا متناقض

ویرایش علمی را کسی انجام می‌دهد که جامعیت علمی داشته باشد. ارتباط با استادهای مرتبط با اثر علمی خود یا افرادی که ناشرتان به شما معرفی می‌کند رمز گذر از این مرحله ی حساس می‌باشد. فراموش نکنید که اثر شما نام تان را یدک می‌کشد. پس برای حفظ اعتبار نام خودتان هم شده برای انجام این مرحله از افراد موثق یاری بطلبید.

تبدیل پایان نامه به کتاب

چاپ کتاب

آیا تا به حال اندیشیده اید که چرا کتاب های موجود در کتاب فروشی ها اینقدر گوناگون می‌باشند. اندازه ها، نوع قلم و جلدهای متنوع. فکر نکنید که این کار فقط محض تنوع طلبی انجام می‌شود. در واقع دلایل بسیاری وجود دارد که باعث می‌شود که یک کتاب به شکلی که وارد بازار می‌شود چاپ شود. این دلایل از نوع مطلب گرفته تا تیراژ چاپ متفاوت است.

برای آنکه کتابتان را چاپ کنید باید به نکات زیر توجه داشته باشید.

۱٫نوع کاغذ مورد استفاده در صنعت چاپ

چندین هزار نوع کاغذ در سراسر جهان در حال رساندن پیام‌های متنی ما انسان‌ها به یکدیگر می‌باشند. ولی صنعت کاغذ سازی به چهار گروه بسنده کرده است.

الف) کاغذهای مقوایی گرافیکی

ب) مقوای بسته بندی

ج) کاغذهای بهداشتی

د) کاغذهای صنعتی برای مصارف الکترونیکی

انواع کاغذ و مقوای مصرفی برای چاپ کتاب

  • کاغذ تحریر

این کاغذ به دو صورت پوشش دار یا اندوده شده و بدون پوشش یا اندود نشده عرضه می‌شود. در ایران معمولا کاغذ تحریر بدون پوشش که مانع از نفوذ جوهر به طرف دیگر می‌شود، به طور کلی کاغذ تحریر نامیده می‌شود.

انواع کاغذ تحریر با گرماژ و سایزهای مختلف

این نوع کاغذ در سایزهای ۷۰*۱۰۰، ۶۰*۹۰ و گرماژهای ۵۰، ۵۵، ۶۰، ۶۵، ۷۰، ۸۰، ۱۰۰، ۱۲۰ GSM عرضه می‌شود.

موارد مصرف کاغذ تحریر: این کاغذ همان طور که از نامش پیداست برای چاپ و تحریر به کار می‌رود. این کاغذ در چاپ کتاب، مجله، سررسید کاربرد دارد. کاغذ تحریر بیشتر از کشورهای اندونزی، کره جنوبی، چین و مالزی وارد می‌شود.

انواع سایز و گرماژ کاغذ و مقوای گلاسه

کاغذ کلاسه در سایزهای ۹۰*۶۰، ۱۰۰*۷۰ و گرماژهای ۸۰، ۹۰، ۱۰۰، ۱۱۳، ۱۴۸، ۱۷۰، ۲۰۰، ۲۵۰، ۲۸۰، ۳۰۰، ۳۵۰ ارائه می‌شود.

موارد مصرف کاغد و مقوای گلاسه:

انواع مجله و جلد آن، کارت ویزید و کارت ویزیت برای چاپ از کاغذ کلاسه بهره می‌گیرند.

در حال حاضر بیشتر کاغذها از چین، کره جنوبی و اندونزی وارد کشور می‌شوند.

  • کاغذ کتاب یا کاغذ بالکی

این کاغذ کحه در ایران با نام‌های کاغذ سبک و کاغذ سبک بال نیز شناخته می‌شود، نوعی کاغذ می‌باشد که در صنعت چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این نوع نسبت به کاغذهای معمولی سبک تر و ضخیم تر است. کاغذ بالکی در دو رنگ کرمی و طوسی تولید می‌شود. برای سفید شدن این کاغذ از رنگ سفید استفاده نمی‌شود، و برای مطالعه بهتر می‌باشد. ضخامت کاغذ بالک از کاغذهای عادی بیشتر است اما متخلخل می‌شود. عدم استفاده از فرآیند شیمیایی روی آن کاغذ بالک به راحتی به چرخه طبیعت باز می‌گردد و محیط زیست را آلوده نمی‌کند. به این خاطر به کاغذهای کتاب سبز نیز معروف می‌باشند.

مقایسه کاغذ تحریر معمولی با کاغذهای تحریر

کاغذ تحریر سفید اندونزی با وزن ۷۰ گرم، ضخامتی معادل ۹۰ تا ۹۵ میکرون دارد؛ در حالیکه کاغذ بالک ۵۵ گرمی، ضخامتی بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ میکرون دارد، همچنین بالک ۶۰، ۷۰، ۸۰ گرمی، به ترتیب ضخامتی بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ میکرون، ۱۲۶ تا ۱۴۰ میکرون و ۱۴۴ تا ۱۶۰ میکرون دارد.

۲٫ صفحه آرایی

صفحه آرایی چیست: هنر انتخاب فونت، اندازه کلمات، فواصل خطوط، فاصله از حاشیه ها، زیباسازی و طراحی گرافیکی صفحات، جاگذاری مناسب عکس‌ها و … می‌باشد. به طور کل می‌توان گفت که صفحه آرایی به مجموعه عملیات قبل از آماده سازی چاپ نشریه می‌گویند. انتخاب مناسب رنگ‌ها جهت چاپ با کیفیت، دید خلاقانه و طراحی قوی از دیگر فاکتورهای یک صفحه آرایی مناسب است.

به عبارت دیگر صفحه آرایی هنر جذب توجه مخاطب به مطالب نشریه و کمک به افزایش توجه او به علاوه ایجاد اشتیاق در دنبال کردن موضوع نشریه است که این مهم با شناخت مخاطب به دست می‌آید.

صفحه آرایی به صورت تاریخی توسط حروف چینان و به طور دستی انجام می‌شده است، اما این روزها با پیشرفت علم و تکنولوژی بیشتر از نرم افزارهای کامپیوتری برای این منظور استفاده می‌گردد.

صفحه آرایی

هدف از صفحه آرایی

هدف از صفحه آرایی بالا بردن سرعت و میزان انتقال مفهوم شامل متن و تصویر به مخاطب می‌باشد. در صفحه آرایی با چیدمان مناسب مطالب و تصاویر به برقراری ارتباط بین مفاهیم و مخاطب کمک می‌شود.

صفحه آرایی هر اثر بازتاب دهنده موضوع کتاب، مجله و یا مقاله است. برای مثال در کتاب کودکان استفاده از تصویرسازی، فونت، رنگ، قطع و فضای طراحی متن در صفحه متفاوت است.

به طور کلی صفحات هر کتاب باید با توجه به قطع، موضوع و مخاطب، چهارچوب و پاراگراف بندی مناسب را داشته باشد. ترکیب بندی هر صفحه نیز با در نظر گرفتن این اصول انجام می‌شود و برای داشتن یک چارچوب مناسب لازم است که فضای صفحه موزون و گیرا باشد. ابعاد صفحات کتاب‌های موجود عموماً مطابق اندازه های طلایی  (یک به اضافه رادیکال پنج) و یا بسیار نزدیک به آن است.

۳٫ طراحی جلد

طراحی یک جلد کتاب را می‌توان آخرین مرحله قبل از انتشار یک کتاب دانست، زیرا این مرحله نیازمند از قبل مشخص شدن سایز کتاب ، رنگ کاغذها ، تعداد صفحات و ادیت نهایی نوشته می‌باشد .در طراحی جلد کتاب باید به این نکته توجه داشته باشید که مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ چه رنج سنی دارند ؟ از چه جنسیتی و چه فرهنگی می‌باشند ؟ این نکات باعث می‌شود که یک دید کلی و بهتری برای انتقال پیام خود از طریق جلد کتاب به آنها داشته باشید.

چند نکته که ما به شما پیشنهاد می‌دهیم و می‌تواند در طراحی جلد کتاب به شما کمک کند.

قبل از طراحی جلد کتاب چندین کتاب مختلف را که در موضوع شما است، بررسی کنید. برای مثال از چه تصاویری استفاده کرده اند، سایز فونت‌ها ، طیف رنگ های استفاده شده و… . نکات مهم هر کتاب را به صورت خلاصه یاداشت برداری کنید.

حتی می‌توانید با ورود به یک کتاب فروشی به صورت نگاهی سطحی بررسی کنید چه کتابی از میان صدها کتاب نظر شما را جلب بیشتر به خود می‌کند. نکاتی که کتاب را برای شما جذاب می‌کند، یاداشت کنید و قبل از طراحی این نکات را با طراح خود در میان بگذارید .

جلد کتاب شامل چه قسمت های می‌شود ؟

جلد کتاب معمولا از چند سطر نوشته و تصاویر تشکیل می‌شود. اگرچه ممکن است که شامل سوال و حتی پیام خاصی هم باشد. در زمان طراحی یک جلد کتاب باید از کیفیت طراحی مطمئن شوید. چون جلد کتاب هویت کتاب شما است و نقش بسیار مهمی در فروش کتاب شما خواهد داشت. نوع فونت ، سایز فونت ، طیف رنگ همه مسائل مهم است که دست در دست هم خواهند داد تا هویت کتاب شما را شکل دهند و این نکته را در نظر داشته باشید که طراحی به صورتی انجام شود که پیام شما به درستی به مخاطب انتقال پیدا کند و مخاطب بتواند با آن ارتباط برقرار کند و متناسب با آن لحن و تصاویر مناسب انتخاب شود .

استعلام هزینه چاپ کتاب

فروش کتاب

نکات لازم برای افزایش فروش کتاب

۱ – تمامی مجلاتی را که بخش معرفی کتاب دارند (مانند مجله موفقیت) بیابید و مطابق با ساختار مجله، اطلاعات کتاب خود را ارسال کنید تا در بخش معرفی کتاب چاپ شود.

۲ – در سمینارها و همایش‌های وابسته به زمینه کاری خود، سخنرانی کنید و در بخش معرفی سخنران، خود را به عنوان نویسنده کتاب … معرفی کنید. با برگزار کننده سمینار صحبت کنید تا کتاب شما برای فروش در سمینار عرضه شود.

۳ – خلاصه ای از کتاب خود را در ۸ صفحه تهیه کرده و آنرا بصورت pdf در اینترنت منتشر کنید. در این فایل الکترونیکی روش تهیه کتاب را توضیح دهید. این فایل را به ده‌ها وب سایت رایگان کتاب‌های الکترونیکی آپلود کنید.

۴ – تعداد ۱۰۰ نسخه از کتاب خود را برای بازاریابی اختصاص دهید و برای تمامی مجلات و نشریات بفرستید و به آنان هدیه بدهید، شاید یکی از آن‌ها مقاله ای درباره کتابتان بنویسد.

۵ – کتاب را در جاهای نامعمول بفروشید. بسیاری از نویسندگان با این روش مخالفند، ولی نتایج آن می‌تواند فوق العاده باشد. مثلا کتاب های کامپیوتری در فروشگاه‌های تجهیزات کامپیوتری، بسیار بیشتر از کتابفروشی‌ها به فروش می‌رود.

۶ – وب سایت کوچکی راه اندازی کنید و در آن امکان خرید پستی کتاب را بوجود آورید تا علاقه‌مندان بتوانند با ثبت آدرس خود، کتابتان را سفارش دهند.

۷ – چکیده ای از کتاب خود را بصورت صوتی با صدای خودتان تهیه کنید و بر پیغامگیر تلفنی قرار دهید. در تبلیغات اعلام کنید برای شنیدن خلاصه کتاب در ۵ دقیقه به صورت کاملا رایگان با شماره تلفن شما تماس بگیرند.

۸ – بخش هایی از کتاب را به صورت مقاله به وب سایت‌ها و همچنین مجلات ارسال کنید. در زیر مقاله بنویسید که منبع این مطلب، کتاب … است.

۹ – در معرفی خودتان اینطور بگویید: من … نویسنده کتاب … هستم. خیلی از افراد بیش از خودتان، درباره کتابتان کنجکاو می‌شوند و فرصتی برای معرفی کتاب پیش می‌آید.

۱۰ – کتاب خود را به عنوان هدیه‌ای مناسب معرفی کنید و توضیح دهید که این کتاب برای چه افرادی می‌تواند مفید واقع شود و چرا هدیه‌ای مناسب برای این افراد است.

۱۱ – همیشه کتاب‌هایتان را همراه داشته باشید. یک جعبه از کتاب‌هایتان، بعضی از آگهی‌ها و نشانه‌های کتاب را در صندوق عقب ماشین‌تان و کارت‌های ویزیت‌تان را در کیف پول خود داشته باشید. شما هیچ‌وقت نمی‌دانید که چه‌زمانی با یک مشتری بالقوه یا رابط بازاریابی روبه‌رو می‌شوید.

۱۲ – فرصت‌های ارتباطی در محله‌تان را جست‌وجو کنید. می‌خواهید برای تعطیلات آخر هفته به دیدن مادربزرگ‌تان بروید؟ قبل از این‌که حرکت کنید کمی تحقیقات محلی انجام بدهید. کتابفروشی‌ها و کتابخانه‌هایی که می‌توانید با آن‌ها تماس بگیرید، شناسایی کنید. یا برای یک تور کتاب‌ با همراهی دوستان و خویشاوندانتان برنامه‌ریزی کنید.

۱۳ – به‌عنوان یک نویسنده‌ی بومی برای ارتقای کتابفروشی‌ها و کتابخانه‌‌ها تلاش کنید. بسیاری از کتابفروشی‌ها و کتابخانه‌ها بخش ویژه‌ای دارند که در آن‌جا کتاب‌های نویسنده‌های هم‌شهری و بومی را به نمایش می‌گذارند.

۱۴ – خرده‌فروش‌های مناسب را جست‌وجو کنید. بفهمید کدام‌یک از آن‌ها با موضوع کتاب‌تان مرتبط‌اند و خودتان را به‌عنوان نویسنده‌ی بومی معرفی کنید.

فروشگاه کتاب نسل روشن

۱۵ – برچسب «نویسنده‌ی بومی» را روی کتاب‌هایی که در شهرتان می‌فروشید، بچسبانید.

۱۶ – در کتابخانه‌ها سخنرانی کنید. با کتاب‌‌خانه‌ها درباره‌ی برنامه‌ی معرفی کتابت‌تان تماس بگیرید. این برنامه‌ها درباره‌ی کتاب‌های کودکان و عناوین غیرداستانی (مانند سفر، تجارت و یا تناسب اندام) که مخاطب عام دارند، مؤثر است. بسیاری از کتابخانه‌ها اجازه می‌دهند که کتابتان را در چنین برنامه‌هایی بفروشید و بعضی از آن‌ها هم حق‌الزحمه‌ای برای سخنرانی می‌‌دهند.

۱۷ فرصت‌های سخنرانی را پیدا کنید. سخنرانی روشی عالی برای فروش کتاب‌هایتان است و ممکن است حتی وقتی در حال کسب تجربه هستید، برای سخنرانی کردن حق‌الزحمه بگیرید. سازمان‌های زیادی (مانند سازمان‌های تجاری و مدنی، گروه‌های مذهبی، مدرسه‌ها و دانش‌گاه، شرکت‌های بازرگانی و…) وجود دارند که به دنبال سخنران‌های جذاب برای مراسم‌هایشان هستند.

۱۸ – رسانه‌های محلی و بومی محبوب را جست‌وجو کنید. آگهی کتاب را به رسانه‌ی شهری که در آن بزرگ شده‌اید و زندگی می‌کنید، بفرستید. ترفند خوبی در شهرهای کوچک است.

تبلیغات خود را براساس مؤلفه‌های مرتبط محلی بسازید. برنامه‌ی دانش‌آموخته‌های دانشگاه و هر سازمان یا انجمن‌های حرفه‌ای مرتبط را فراموش نکنید. نویسندگان غیرداستانی باید برنامه‌ها و گفت‌وگوهای رادیویی و تلویزیونی را هم درنظر بگیرند.

۱۹ – کتاب‌تان را در نمایشگاه و جشنواره‌ها شرکت بدهید. شرکت نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها معمولاً بهترین کار است، اگر کتاب‌تان با موضوع آن‌ها مرتبط باشد یا مخاطبان گسترده‌ای را دربربگیرد.

۲۰ – کتاب‌های کودکان را در مدرسه‌ها و سازمان‌های جوانان معرفی کنید. بازدید از مدرسه روشی عالی برای دسترسی به کودکان است.

فروش کتاب، هنر میخواهد

جام جم آنلاین: کتاب اگر چه کالایی فرهنگی است، اما مثل محصولات صنعتی، غذایی، مصرفی و… برای معرفی در سطح جامعه و فروش بهتر به تبلیغ نیاز دارد. بازاریابی، یکی از حلقه‌های مفقوده تجارت کتاب در ایران به شمار می‌آید که هنوز بطور شایسته، جدی گرفته نشده است.

پایین بودن شمارگان کتاب‌های منتشر شده، ضعف بنیه مالی ناشران و گران بودن تبلیغات رسانه‌ای و محیطی از جمله دلایل کمرنگ بودن بازاریابی تجاری در عرصه نشر کشور است.

با توجه به موانعی که بر سر تبلیغ کتاب در جامعه سر راه نویسندگان و ناشران وجود دارد، آنان به راه‌های تازه‌ای در این عرصه روی آورده‌اند که با وجود ساده بودن، ‌بسیار موثر است.

اگر چه بیشتر این شیوه‌های تبلیغی و بازاریابی، برای سال‌های طولانی در دیگر کشورهای جهان تجربه شده و امتحان خوبی هم پس داده‌اند، اما در ایران تنها در چند سال گذشته مورد توجه قرار گرفته و بتدریج در حال رواج پیدا کردن هستند.

در واقع تنها چند سال است که ناشران ایرانی دریافته‌اند که فروش کتاب به ۲ معناهنر است؛ اول آن که تبلیغ و ارائه کتاب باید با ظرافت‌های هنری، ابتکاری و جذاب همراه شود و دوم آن که کاری سخت است و به اصطلاح هنر می‌خواهد.

1 دیدگاه در “صفر تا صد چاپ کتاب – قبل از چاپ کتاب تان این متن را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *