اکتبر 21, 2019 مبانی بودجه و اصول آن

چاپ کتاب مبانی بودجه و اصول آن

درباره کتاب

کتاب مبانی بودجه و اصول آن با نگاهی کاربردی به اصول و مبانی بودجه، تعاریف و اهمیت بودجه، تاریخچه ی آن، اصول و روش های تنظیم بودجه، نقش بودجه در نظام اقتصادی و مدیریتی و در نهایت هوش مالی و بودجه را بیان می کند. بنابراین خواننده علاوه بر یادگیری مباحث عام بودجه و آشنایی با اصول آن، می تواند زمینه سازی ذهنی برای فهم و درک کتب عمیق و پیچیده در خصوص بودجه نماید. کتاب حاضر برای دانشجویان و همه علافه مندان به این حوزه، به عنوان منبعی جهت درک مفاهیم ابتدایی بودجه و مسائل پیرامون آن با زبانی ساده نگارش شده است.

مقدمه

انسان برای ادامه بقا به دنیای خارج از خود نیازمند است. این نیاز دارای ابعاد وسیع و غیرقابل شمارش مشتمل بر نیازهای اجتماعی، روحی و معنوی می گردد. نامحدود بودن نیازها و محدود بودن منابع، موجب تحریک نیروی اندیشه شده که بشر به چارچوبی برخیزد و از مناب محدود حداکثر استفاده را ببرد. بدین ترتیب انسان در زندگی روزمره خود داتما در حال بودجه ریزی است. بدین ترتیب که با آگاهی بر نیازمندی های خود، منابع را مشخص کرده و به علت محدود بودن منابع با سبک و سنگین کردن نیازها، برخی را در اولویت قرار داده و از برخی دیگر چشم پوشی می نماید.

بودجه بر گرفته از کلمه فرانسوی به معنی کیف پول و یک برنامه مالی برای یک دوره و یک مفهوم مهم در اقتصاد خرد و کلان است. به عبارت دیگر بودجه یک برنامه است که به صورت پولی بیان شده، که ممکن است شامل حجم و درآمد فروش برنامه ریزی شده، مقدار منابع، هزینه ها و مخارج، دارایی ها، بدهی ها و جریان های نقدی و … باشد. به عبارتی بودجه، تخمینی از درآمد و هزینه در طول یک بازه زمانی معین در جهت رسیدن به اهداف تعیین شده است. هدف از تنظیم بودجه به طور کلی اعمال کنترل، بهبود مدیریت و برنامه ریزی دقیق و منطقی است. بودجه به عنوان مهمترین سند مالی، مورد توجه است. نظام بودجه به عنوان ابزاری در دست مدیریت کمک های موثری در برنامه ریزی، هماهنگی و کنترل فعالیت های سازمان می نماید. و با هدف ارتقای کارایی و اثربخشی مصرف منابع سازمانی مورد توجه جدی است. شرکت ها، دولت ها، خانواده ها و سازمان های دیگر از آن برای بیان برنامه های خود به صورت قابل اندازه گیری و کمی استفاده می کنند. همچنین بودجه یک ابزار اساسی برای یک مدیر است که با دقت منطقی پیش بینی کند که آیا این رویداد منجر به سود خواهد شد یا خیر؟ اهمیت نقش بودجه و بوده ریزی به قدری است که اگر این کار مهم به درستی درک و اجرا شود می تواند در اکثر امور جاری زندگی مردم و جامعه نقش پررنگ داشته باشد.با یک بودجه خوب می توان به رونق اقتصادی، سرمایه گذاری پربازده، حمل ونقل کارآمد، توجه به تعهدات مالی، اصلاحات و اقدامات مربوط به امنیت عمومی ایجاد اعتماد، رفاه عمومی و … در جامعه دست یافت.

فهرست کتاب

فصل اول: مفاهیم، تعاریف و اهمیت بودجه

فصل دوم: تاریخچه بودجه

فصل سوم: اصول بودجه

فصل چهارم: روش های تنظیم بودجه

فصل پنجم: طبقه بندی بودجه

فصل ششم: بودجه و اقتصاد

فصل هفتم: بودحه و مدیریت

فصل هشتم: هوش مالی و بودجه

صفحه خرید کتاب

می خوای بدونی چاپ کتابت چقدر هزینه داره؟ روی لینک کلید کن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *