مهر ۲۹, ۱۳۹۸ تفاوت چاپ آفست و دیجیتال

تفاوت چاپ آفست و دیجیتال ، کدام بهتر است و چرا؟

تقریبا تمامی کتاب هایی که امروزه به چاپ می رسند با یکی از این دو روش چاپ شده اند. آفست و دیجیتال. طبیعی است که این سوال پیش می آید که تفاوت این دو روش چیست و کدام یک بهتر است.

همانطور که می توان حدس زد از آنجا که هنوز هیچ روشی جای خود را به رقیبش نداده است، هیچ کدام از این دو روش به طور کامل بر دیگری برتری ندارد. انتخاب یکی از این دو به عوامل مختلفی بستگی دارد که بودجه شما، کیفیت مورد نظرتان و محتوای کتاب از این جمله اند.

چاپ آفست

چاپ آفست ۱۰۰ سالی است که در چاپخانه ها مشغول به کار است. و هم اکنون که در خدمت شما هستیم این روش محبوب ترین روش چاپ برای کارهای تجاری با حجم بالا می باشد. اگر بخواهید خیلی ساده بگوییم که آفست چیست قضیه از این قرار می شود:

عکس و متن برای آنکه چاپ شود روی یک صفحه فلزی کپی می شود. امروزه این کار را کامپیوتر انجام می دهد. سپس این صفحه روی رولر استوانه ای شکلی در چاپگر آفست نسب می شود. جوهر به قسمتی از صفحه که عکس ویا متن دارد می چسبد. در این حال آب قسمت های دیگر رولر را می پوشاند.

آب رول را می پوشاند و به عنوان فیلمی که مانع از رسیدن جوهر به سیلندر دوم می شود، عمل می کند. این سیلندر دوم با پتوی لاستیکی پوشانیده شده است. جوهر از صفحه ی روی رولر بالایی به این پتو منتقل می شود. کاغذ به وسیله پتو به زیر رولر تزریق می شود. بنابراین بار دیگر جوهر از پتویی به کاغذ منتقل می شود.

شمایل زیر نمایان گر خوبی از این فرآیند است.

دیاگرام چاپگر آفست

 

در فرآیند چاپ هر رنگ رولر مخصوص به خود را دارد. فرآیند با چهار رنگ صورت می گیرد. (cyan, magenta, yellow, and black CMYK). کاغذ از بین هر مجموعه چهارتایی از رولر عبور می کند.

چاپ آفست می تواند از رنگ اسپات نیز استفاده کند. به جای تولید تصویر نهایی با استفاده از ترکیبی از جوهرهای CMYK، رنگ جوهر درست برروی مجموعه ای از رولرها بارگذاری می شود. شاید آشناترین رنگ های اسپات سیستم منطبق سازی رنگ پانتون. رنگ های اسپات به صورت رایجی برای چاپ لوگوی شرکت هایی که به رنگ دقیقی که بر روی انواع مواد یکدست باشند به کار می رود.

 

چاپ دیجیتال

چاپگر دیجیتال دستگاهی تونر دار است. به جای آماده سازی یک صفحه یا پالت برای هر فعالیت چاپ، فایل های کامپیوتری به چاپگر فرستاده می شوند تا فرآیند چاپ اجرا می شود. همان طور که قابل تصور است این کار نیازی به زمان تنظیم کمتری نیاز دارد. چاپ دیجیتال برای کارهایی که کمتر زمان بر هستند به صرفه ترند.

 

دستگاه چاپ دیجیتال

تفاوت چاپگرها

تفاوت در کیفیت

امروزه تفاوت کیفیت این دو سیستم چاپ ناچیز می باشد. در اولین روزهایی که چاپ دیجیتال به وجود آمد، چاپ آفست به وضوح دست بالاتر را داشت. ولی با توسعه تکنولوژی چاپ دیجیتال اکنون به جایی رسیده ایم که چشم فردی آموزش ندیده به سختی می تواند تفاوتی را احساس کند.

هنوز هم چاپ آفست برای برخی کارها ارجعیت دارد. به خصوص اگر کار شامل عکس های زیادی باشید و محدوده رنگی وسیعی داشته باشد. در این موارد هم باز تشخیص تفاوت دو چاپ بسیار سخت است.

به صرفه ترین شیوه چاپ به صورت مشخص به هر پروژه چاپ بستگی دارد. در اینجا به برخی از مزیت های این دو شیوه اشاره می شود.

مزیت های چاپ آفست

اگر کار شما تعداد بالایی را شامل می شود این روش واقعا به صرفه است. به دلیل وجود پالت ها یا صفحه ها و دیگر عوامل، در واقع بخش اعظم هزینه چاپ به هزینه راه اندازی چاپگر بر می گردد. بدین خاطر قیمت واحد هر جلد کتاب با افزایش تعداد چاپ به شدت کاهش میابد. پس هرچقدر اجرای دستگاه بیشتر طول بکشد هزینه چاپ بر واحد کاهش میابد.

آستانه ای که در آن چاپ آفست به صرفه می شود به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله نوع صحافی، تعداد صفحات کتاب و … . نقطه ای که چاپ کتاب از طریق آفست به صرفه می شود. میان عددی است از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کتاب برای هر پروژه.

گزینه های انبارداری بیشتر. چاپگرهای دیجیتال به نوعی محدودیت در اندازه، تار و پود و وزن کاغذ دارند. در حالی که چاپ های آفست از تنوع گسترده تری در این زمینه ها برخوردارند.

مزیت های چاپ دیجیتال

اگر تعداد کتاب هایی که چاپ می کنید کم است، بروید سراغ چاپ دیجیتال. قبل از ظهور چاپ دیجیتال، انتشار کتاب ها در مقیاس های کوچک اصلا به صرفه نبود. کاغذهای دیجیتال به صفحه یا پالت نیازی ندارند پس لازم نیست نگران هزینه اولیه بالایی باشید.

به هر حال به یاد داشته باشید که بر عکس چاپ آفست با افزایش تعداد، هزینه چاپ کاهش نمی یابد. در واقع از نقطه ای به بعد هرچقدر تعداد بیشتری از یک کتاب را چاپ کنید هزینه بیشتری در مقایسه با چاپ آفست خواهید پرداخت.

وقتی می خواهید تیراژ کمتری از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کتاب را چاپ کنید و عجله هم دارید. انتخاب شما چاپ دیجیتال خواهد بود. ولی همین که تیراژ کتاب ها بالا می رود، چاپ آفست سریع تر شما را به نتیجه نهایی می رساند.

 

استعلام هزینه چاپ کتاب به صورت آفست یا دیجیتال

 

کدام روش را انتخاب کنیم؟

اگر مقاله را به صورت کامل خوانده باشید حتما به پاسخ سوال خود رسیده اید. ولی اگر کم حوصلگی به خرج داده اید و سریع به این قسمت آمدید، راهنمای انتخاب شما سه سوال اساسی زیر است:

۱٫ چه تعداد کتاب می خواهید چاپ کنید. اگر تعداد کتاب های شما بیشتر از ۵۰۰ عدد است بهتر است سراغ آفست بروید. ولی در تیراژهای پایین تنها چاپ دیجیتال به صرفه خواهد بود.

۲٫ آیا به دنبال اندازه و صفحه ای ویژه هستید؟ در این صورت آفست گزینه های بیشتری در اختیار شما قرار می دهد. اگرچه این مشکلی نیست که هر کسی با آن روبرو شود. چرا که معمولا کتاب ها با اندازه های مشخصی چاپ می شوند. برای اطلاع از انواع اندازه های کاغذ، مقوا و کتاب می توانید به صفحه ی زیر مراجعه کنید.

لینک انواع کاغذ و اندازه کتاب ها

۳٫ آیا به دنبال رنگی هستید که دقیقا مشخص باشد؟ این سوالی است که بیشتر به خدمات چاپی تجاری مربوط می شود تا مشتریان کتاب های چاپی. چاپ آفست با استفاده از جوهر پنتون رنگ مورد نظر شما را به صورت دقیق ایجاد می کند.

این مسئله بیشتر در چاپ هایی دیده می شود که شرکت ها به دنبال رنگ دقیقا مشخصی هستند که بر روی مواد مختلفی که چاپ می کنند یکدست به نمایش برسد. هرچند برخی از چاپ های دیجیتال نیز می توانند رنگ را بسیار نزدیک به آنچه شما می خواهید فراهم کنند.

 

برچسب خورده برای:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *