سپتامبر 25, 2018

چاپ کتاب ساخت گام به گام چاقو ترجمه دکتر سید علی موسوی

چاپ کتاب ساخت گام به گام چاقو ترجمه دکتر سید علی موسوی در سال ۱۳۹۵توسط انتشارات نسل روشن به چاپ و نشر رسید که بخشی از مقدمه آن را در ذیل می خوانیم :
ساخت چاقو می تواند کار عجیبی باشد. با این همه چاقوهای خوبی که در دسترس هستند، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چرا ممکن است کسی بخواهد یک چاقو بسازد؟
همین سوال در ذهن خودم هم هنگامی ایجاد شده بود که یکی از دوستانم که در دفتر کناری من مشغول به کار بود شروع به صحبت در مورد چاقوهایی کرد که خودش آنها را می ساخت. هر روز به نحوی کلمه چاقو را وارد بحث هایمان می کرد. او همچنین نمونه هایی از تیغه های مختلفی که مشغول کار بر روی آنها بود را روی میز خود می گذاشت و از آنها به عنوان نامه باز کن و وزنه کاغذ استفاده می کرد. من هم همیشه از طراحی بی همتا و زیبای آن چاقو ها متعجب و حیرت زده بودم.
کاملا صیقلی و زیبا بودند و به نسبت چاقو های موجود در بازار بیشتر ظاهری شخصی و ملایم داشتند. همچنین میدانستم که دوستم در این زمینه تقریبا تازه وارد بود و تجربه ی چندانی در زمینه کار بر روی چوب و فلز نداشت. با اینکه تنها چند هفته بود که وارد این زمینه شده بود، چاقوهای زیبایی می ساخت. در نهایت علاقه ی او به من نیز سرایت کرد و من هم چاقویی از یکی از شرکت های تولید کننده چاقو سفارش دادم. پروژه ی اولیه ی من ساخت کامل یک چاقو نبود. و فقط میخواستم چاقویی که توسط ماشین آلات ساخته شده بود را در دست بگیرم ولی به زودی به سراغ چسبانیدن، برش زدن و پر کردن و سنباده کاری پروژه ی ساخت چاقوی خودم رفتم. ساخت چاقو برایم تقریبا یک سال زمان برده بود ولی از این که این تجربه را داشتم خوشحال بودم. نه فقط به خاطر این که چاقو های منحصر به فردی ساخته بودم، بلکه بیشتر به خاطر این خوشحال بودم که توانسته بودم رابطه ای که میان یک انسان و چاقویی که برای استفاده شخصی ساخته میشود برقرار می شود را درک کنم. چاقو تقریبا ساده ترین و پر مصرف ترین گونه در میان ابزارآلات می باشد. بیشتر ما در میان
چاقوهایی که در خانه نگهداری می شوند یک چاقوی مورد علاقه داریم. وقتی میخواهید یک چاقو بردارید، به طور خودکار چاقویی را انتخاب میکنید که مورد علاقه تان است. همان چاقویی که در گذشته استفاده خوبی از آن داشته اید و یا اینکه جاذبه ی منحصر به فردی برایتان دارد که توضیحش کار سختی می باشد.
وقتی که برای خودتان یک چاقو ساخته باشید که تیغه اش را همان طور که خودتان می خواهید شکل داده اید و همچنین دسته اش را منحصرا برای دست خود ساخته اید، یک رابطه خاص بین شما و آن ابزار شکل می گیرد. دیوید بویا، در این کتاب با بیانی شیوا و موثر این عبارت را بیان کرده است ولی بیان کردن احساسات با کلمات تنها می تواند بخشی از این تجربه را انتقال دهد. همین که دسته یک چاقو را در دست خود احساس کنید، میتوانید خاص بودن دسته ای که برای دست خودتان ساخته اید را احساس کنید. هنگامی که در ذهن خود زمینه و آمادگی انتخاب یک چاقو برای استفاده خاصی که در ذهن خودتان است را داشته باشید، وقتی که از این چاقو استفاده میکنید این چاقو برایتان شخصی تر می شود. در این سن و در زمانی که برای هر استفاد هی روزمره شاهد هزاران ابزار و وسیله ساخته ی ماشین می باشم، تجربه ی ساخت و استفاده از چاقوی شخصی خودتان اهمیت بیشتری پیدا میکند. ساخت یک چاقو به مثال ساخت کلیدی است برای دستیابی به سطوح بالاتری از آگاهی توانایی هایمان و رابطه ای که میتوانیم با بازار داشته باشیم.
این کتاب در قطع وزیری و صحافی شومیز در۲۰۲صفحه به چاپ رسیده است

برچسب خورده برای:

2 دیدگاه در “چاپ کتاب ساخت گام به گام چاقو ترجمه دکتر سید علی موسوی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *